Airbnb CEO-su: Süni intellekt hələ "Google"un yerini tuta bilmir
Airbnb şirkətinin baş direktoru Brayan Çeski süni intellekt (Sİ) agentlərinin hələ ki, Google kimi dominant axtarış platformasına çevrilmədiyini bildirib. O, investorlarla görüşdə süni intellekt chatbotlarının turizm və xidmət sahəsində yeni müştərilər cəlb edə biləcəyini, lakin hələlik Google-un gətirdiyi istinadların tam əvəzləyicisi olmadığını vurğulayıb.
Çeski deyib ki, “biz bu sahəni hələ kəşf edirik və süni intellekt agentlərini Google kimi qəbul etmək hələ tezdir.” Onun sözlərinə görə, ChatGPT kimi Sİ modelləri mülkiyyət hüququ ilə qorunmur, bu modellər təkcə ChatGPT-yə aid deyil və Airbnb də bu texnologiyalardan istifadə edə bilər.
Airbnb artıq ABŞ-də Sİ əsaslı müştəri xidmətləri agenti tətbiq edib və bu, insan müştəri xidmətlərinə müraciət edənlərin sayını 15% azaldıb. Çeski qeyd edib ki, müştəri xidmətləri sahəsində Sİ agentləri səhv məlumat verməməli, dəqiq və faydalı olmalıdır.
Hazırda bu agent yalnız ingilis dilində işləyir, amma bu il daha çox dilə inteqrasiya olunacaq. Gələn il isə agent müştərilərin sorğularına daha şəxsiləşdirilmiş cavablar verəcək, məsələn, rezervasiyanı ləğv etmək istəyənə yardım edəcək və bunu özü yerinə yetirəcək.
Baş direktor əlavə edib ki, Airbnb yaxın gələcəkdə Sİ-ni axtarış sisteminə də daxil edəcək. Lakin hələ üçüncü tərəf Sİ agentləri ilə əməkdaşlıq planları tam müəyyənləşməyib.
O, hesab edir ki, süni intellekt Airbnb biznesini adi mal kimi bazarda qiymətləndirilməsinə səbəb olmayacaq, əksinə, yeni müştərilərin cəlb edilməsi üçün əlavə imkan yaradacaq.
İkinci rübdə Airbnb 3.1 milyard dollar gəlir əldə edib və səhm başına 1.03 dollar qazancla analitiklərin gözləntilərini üstələdi. Ancaq şirkət ilin ikinci yarısında artım tempinin yavaşlayacağını proqnozlaşdırıb.

08 August 2025 19:19
Airbnb CEO Brian Chesky stated that AI agents are not yet dominant search platforms like Google. During a meeting with investors, he emphasized that while AI chatbots can attract new customers in the travel and services sector, they do not fully replace the referrals generated by Google.
Chesky said, "We are still exploring this space, and it is too early to consider AI agents as the new Google." He explained that AI models like ChatGPT are not proprietary; they are not exclusive to ChatGPT, and Airbnb can also use these technologies.
Airbnb has already implemented an AI-based customer service agent in the U.S., which has reduced the number of guests contacting human agents by 15%. Chesky noted that AI customer service agents must provide accurate and helpful information without making errors.
Currently, the agent operates only in English but will be integrated into more languages this year. Next year, the agent will offer more personalized responses, such as helping customers cancel reservations and even performing the cancellations on their behalf.
The CEO added that Airbnb plans to incorporate AI into its search system soon. However, plans to collaborate with third-party AI agents are not fully developed yet.
Chesky believes that AI will not commoditize Airbnb’s business like flight bookings have been, but rather serve as a potentially valuable lead generation tool.
In the second quarter, Airbnb reported revenue of $3.1 billion and earnings per share of $1.03, exceeding analysts’ expectations. However, the company forecasted slower growth in the second half of the year.