Alphabet CEO-su Sundar Pichai: “Süni intellekt iş yerlərini yox etməyəcək, inkişafı sürətləndirəcək”
10 İyun 2025 14:36
1444 baxış
Alphabet-in baş direktoru Sundar Pichai San-Fransiskoda Bloomberg-ə verdiyi müsahibədə süni intellektin (AI) nəticəsində şirkətin 180 minlik işçi heyətinin yarısının ixtisar edilə biləcəyi ilə bağlı narahatlıqlara cavab verib. O, bu cür narahatlıqları əsaslandırılmamış sayaraq, əvəzində Alphabet-in yaxın illərdə daha da böyüyəcəyini bildirib.
Pichai qeyd edib ki, süni intellekt texnologiyası insanları əvəz etməkdən daha çox onların məhsuldarlığını artıran bir vasitədir:
“Mən gözləyirəm ki, biz hazırkı mühəndislik mərhələmizdən gələn il də böyüməyə davam edəcəyik, çünki bu bizə daha çox iş görmək imkanı yaradır.”
Onun sözlərinə görə, süni intellekt mühəndislərin vaxt aparan və təkrarlanan tapşırıqlarla vaxt itirmədən daha dəyərli və təsirli layihələr üzərində çalışmasına şərait yaradır. Pichai AI-ni işçi qüvvəsini əvəz edən deyil, yeni məhsulların inkişafını sürətləndirən “akselerator” kimi xarakterizə edib. Bu isə dolayısı ilə daha çox iş yerinin açılmasına səbəb ola bilər.
Bununla belə, Alphabet son illərdə müəyyən ixtisarlar həyata keçirib. 2025-ci ildə bu ixtisarlar daha hədəfli olub – ilin əvvəlində Google Cloud bölməsindən 100-ə yaxın, daha sonra isə Platformalar və Cihazlar bölməsindən yüzlərlə işçi ilə yollar ayrılıb. Müqayisə üçün, 2023-cü ildə 12 min, 2024-cü ildə isə azı 1,000 nəfər işdən çıxarılmışdı.
Pichai həmçinin Alphabet-in gələcəkdə genişlənmə potensialı olan sahələrinə diqqət çəkib:
Waymo – avtonom nəqliyyat texnologiyaları
Kvant hesablama təşəbbüsləri
YouTube – xüsusilə Hindistanda güclü böyümə göstərərək 100 milyon kanal və 1 milyondan çox abunəçisi olan 15,000 kanal
O, süni intellektin gələcəkdə iş yerlərinə təsirinin inkar edilməyəcəyini də etiraf edib. Anthropic-in baş direktoru Dario Amodei-nin süni intellektinin beş il ərzində başlanğıc səviyyəli ofis işlərinin yarısını əvəz edə biləcəyi ilə bağlı fikrinə cavab olaraq, Pichai deyib:
“Mən bu narahatlıqlara hörmətlə yanaşıram… Onları səsləndirmək və müzakirə etmək vacibdir.”
Müsahibənin sonunda Pichai süni ümumi intellektin – yəni insan kimi hər sahədə düşünə bilən AI-nin əldə olunmasının mümkünlüyü barədə sualı cavablandırarkən bir qədər ehtiyatla danışıb:
“Gələcəkdə bizi gözləyən çoxlu irəliləyişlər var… amma texnologiyada həmişə müəyyən dövrlərdə dayanıqlı mərhələlər olur. Biz AGI-yə aparan yolda tam irəliləyirikmi? Bunu indidən dəqiq söyləmək mümkün deyil.”
Sundar Pichai-nin açıqlamaları süni intellektin gələcəkdə insan əməyini tam əvəz edəcəyindən daha çox, onun işçi qüvvəsini gücləndirəcək və yeni imkanlar yaradacaq bir vasitə olacağını vurğulayır. Eyni zamanda, o, bu texnologiyanın yaratdığı real narahatlıqları görməzdən gəlmir və açıq dialoqun vacibliyini qəbul edir. Alphabet-in strateji fokusunda süni intellekt ilə yanaşı digər texnoloji sahələrdə də innovasiya və diversifikasiya diqqət mərkəzində qalır.

Alphabet CEO Sundar Pichai: "Artificial Intelligence Won’t Eliminate Jobs, It Will Accelerate Progress"
10 June 2025 14:36
1436 views
In an interview with Bloomberg in San Francisco, Alphabet CEO Sundar Pichai addressed concerns that artificial intelligence (AI) could lead to half of the company’s 180,000 employees being laid off. Pichai dismissed such fears as unfounded and instead emphasized that Alphabet is set to grow even more in the coming years.
Pichai highlighted that AI technology is not about replacing humans but about enhancing productivity:
“I expect we’ll continue growing even next year, coming out of our current engineering phase, because this enables us to get more work done.”
According to him, AI allows engineers to focus on more valuable and impactful projects by freeing them from time-consuming and repetitive tasks. Pichai characterized AI as an “accelerator” that speeds up product development, rather than a force that replaces the workforce. This, he noted, could ultimately lead to the creation of even more jobs.
That said, Alphabet has implemented certain layoffs in recent years. In 2025, these layoffs have been more targeted – about 100 people were let go from the Google Cloud division earlier in the year, followed by hundreds more from the Platforms and Devices division. For context, 12,000 employees were laid off in 2023, and at least 1,000 in 2024.
Pichai also pointed to several areas where Alphabet sees strong potential for future expansion:
Waymo – autonomous transportation technologies
Quantum computing initiatives
YouTube – especially experiencing strong growth in India, with over 100 million channels and 15,000 channels surpassing 1 million subscribers
He acknowledged that AI’s impact on future employment cannot be denied. In response to Anthropic CEO Dario Amodei’s remark that AI could replace half of all entry-level office jobs within five years, Pichai stated:
“I respect these concerns… It’s important to voice and discuss them.”
When asked about the potential of achieving Artificial General Intelligence (AGI) – an AI that can think across domains like a human – Pichai responded cautiously:
“There’s a lot of progress ahead of us… but in technology, there are always moments of sustained progress followed by plateaus. Are we fully advancing toward AGI? It’s too early to say definitively.”
Pichai’s remarks reinforce the notion that AI will not fully replace human labor but will instead empower the workforce and open up new opportunities. At the same time, he acknowledges the real concerns surrounding AI and stresses the importance of open dialogue. Alphabet’s strategic focus remains on innovation and diversification not only through AI but across other key technological domains as well.