Amazon ABŞ bazarından çıxmağa hazırlaşır
Şenzhen Xarici Ticarət Şirkətlər Assosiasiyasının rəhbəri Wang Xin, artan tariflərin sadəcə vergi məsələsi deyil, bütün biznes strukturunu dağıdacağına diqqət çəkir. "ABŞ bazarında fəaliyyət göstərmək çətinləşəcək" deyən Xin, eyni zamanda gömrükdəki gecikmələr və logistik xərclərin də problemin böyüməsinə səbəb olduğunu bildirib. Şenzhen, Amazon-un təxminən yarısı olan Çinli satıcıların fəaliyyət göstərdiyi yerdir. Buradakı 100.000-dən çox satıcı hər il 35,3 milyard dollar gəlir əldə edir. Bununla yanaşı, Shein və Temu kimi digər böyük e-ticarət platformaları da Çində istehsal olunur.
Bir çox satıcı qiymətləri artırmağı planlaşdırsa da, bəziləri yeni bazarlar axtarır. Dave Fong, ABŞ-da qiymətləri 30%-ə qədər artırdığını bildirib və Amazon reklam xərclərini azaldıb. Brian Miller isə məhsul istehsalını dayandırmaq və yüksək qiymət artımları tətbiq etmək niyyətindədir.
Bu böhran, Çinin kiçik müəssisələrini və istehsalçılarını ciddi şəkildə təsir edəcək və ölkə daxilində işsizlik səviyyəsinin artmasına səbəb ola bilər. Çinli istehsalçıların ABŞ bazarını tərk etməsi və istehsalın Vyetnam və Meksikaya köçməsi ehtimalı güclənir.

Amazon is preparing to exit the U.S. market
Wang Xin, the head of the Shenzhen Cross-Border E-Commerce Association, points out that the rising tariffs are not just a tax issue but will disrupt the entire business structure. Xin stated, "It will be difficult to operate in the U.S. market," also noting that customs delays and rising logistics costs are contributing to the growing problem. Shenzhen is home to about half of Amazon's Chinese sellers, with over 100,000 sellers in the city generating annual revenues of $35.3 billion. Additionally, major e-commerce platforms like Shein and Temu also have their manufacturing bases in China.
While many sellers plan to raise prices, others are looking for new markets. Dave Fong mentioned that he has increased prices by up to 30% in the U.S. and is cutting back on Amazon advertising costs. Brian Miller, on the other hand, intends to stop product production and implement steep price hikes.
This crisis is likely to severely impact China's small enterprises and manufacturers, potentially leading to an increase in unemployment within the country. The likelihood of Chinese manufacturers leaving the U.S. market and shifting production to countries like Vietnam and Mexico is rising.