Amazon çipləri Nvdiaya rəqib olur
Amazon gizli şəkildə NVIDIA ilə rəqabət aparmaq üçün süni intellekt sistemləri üçün öz hesablama sürətləndiricilərini inkişaf etdirir. 2015-ci ildə Amazon hazırda bu inkişafı həyata keçirən Annapurna Labs-ı alıb.
Layihə Arm, Calxeda, Freescale Semiconductor, Marvell və Intel kimi şirkətlərdə iş təcrübəsi olan Rami Sinnonun rəhbərliyi altında Texasdakı laboratoriyada həyata keçirilir. AWS hazırda bu sürətləndiricilərin prototiplərinə malikdir.
Amazon hesablama sürətləndiriciləri bazarını inhisara alan NVIDIA-dan asılılığını azaltmağa çalışır. Əsas bulud oyunçusu kimi AWS müştəriləri üçün daha sərfəli və effektiv həllər yaratmağı səbirsizliklə gözləyir. AWS Hesablama və Şəbəkə üzrə Vitse-Prezident Devid Braun dedi ki, şirkət NVIDIA həlləri ilə müqayisədə hesablama komponentlərinin qiymət-performans nisbətini 40-50% yaxşılaşdıra biləcəyinə inanır.
AWS indi öz 80.000 süni intellekt sürətləndirici çipini yerləşdirib və infrastrukturunda 250.000 Graviton prosessorundan istifadə edir. Bununla belə, Graviton xüsusi süni intellekt funksiyasına malik deyil, bu da onu inkişaf etdirilən sürətləndiricilərdən fərqləndirir. Amazon, bulud xidmətləri bazarına əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərə biləcək daha ucuz və daha səmərəli alternativlər təklif etməyi hədəfləyir.

Amazon chips compete with Nvidia
Amazon is secretly developing its own computing accelerators for artificial intelligence systems to compete with NVIDIA. In 2015, Amazon acquired Annapurna Labs, which currently does this development.
The project is carried out in a laboratory in Texas under the leadership of Rami Sinno, who has experience working at companies such as Arm, Calxeda, Freescale Semiconductor, Marvell and Intel. AWS currently has prototypes of these accelerators.
Amazon is trying to reduce its dependence on NVIDIA, which has monopolized the computing accelerator market. As a major cloud player, AWS looks forward to creating more cost-effective and efficient solutions for its customers. David Brown, AWS Vice President of Computing and Networking, said that the company believes that the computing components can improve the price-performance ratio by 40-50% compared to NVIDIA solutions.
AWS has now deployed 80,000 of its own AI accelerator chips and uses 250,000 Graviton processors in its infrastructure. However, Graviton does not have a special artificial intelligence function, which makes it different from other accelerators in development. Amazon aims to offer cheaper and more efficient alternatives that could significantly impact the cloud services market.