18 Yanvar 2025 06:20
Amazon əməkdaşlarının ofislərə geri qayıdışı bir sıra problemlərlə nəticələnib. Şirkət 2025-ci ilin yanvarından etibarən əməkdaşlarını həftədə beş gün ofisdə işləməyə məcbur edib. Bu qərar “korporativ mədəniyyətin gücləndirilməsi” məqsədi ilə qəbul edilib.
Masa və oturacaq çatışmazlığı, oğurluq hallarına şikayətlər
Business Insider-in məlumatına görə, bir çox əməkdaş ofislərdə kifayət qədər masa və oturacaq olmadığını bildirir. Bu səbəbdən bəzi işçilər kafe və ya koridorlarda işləməyə məcbur olurlar. Bundan əlavə, görüş otaqlarının da kifayət etməməsi qeyd olunub.
Bundan başqa, park yerlərinin azlığı da şikayət mövzusudur. Bu, əməkdaşların işə gedib-gəlmə vaxtını artırır və bəziləri səhər iclaslarına yolda qoşulmağa məcbur olurlar.
Həmçinin, bəzi əməkdaşlar ofislərdə şəxsi əşyaların oğurlandığını bildiriblər. Korporativ çatlardakı şikayətlərdə bu hallara diqqət çəkilib. Blind platformasında işçilər üçün "yaşamaq təlimatı" dərc edilib. Orada həm şəxsi gigiyenaya riayət etmək, həm də qapalı ayaqqabılar geyinmək tövsiyə olunur.
Ofisdə amma onlayn görüşlər davam edir
Hətta ofislərə qayıtdıqdan sonra belə bəzi əməkdaşlar əsasən videokonfranslar vasitəsilə ünsiyyət qurmağa üstünlük verirlər. Offlayn ünsiyyətin çox nadir hallarda baş verdiyi qeyd olunub.
Ofisə qayıdışı dəstəkləyənlər də var
Buna baxmayaraq, ofislərə beşgünlük iş rejiminə qayıtmaqdan məmnun olan işçilər də var. Amazon-un bəzi əməkdaşları şəxsi ünsiyyətin iş münasibətlərini qurmaq və iş-həyat balansını bərpa etmək üçün vacibliyini vurğulayıblar.
Amazon-un bu siyasəti əməkdaşlar arasında fərqli fikirlərə səbəb olsa da, şirkət bu qərarın iş mühitinə müsbət təsir göstərəcəyinə ümid edir.

18 January 2025 06:20
Amazon employees' return to the office has resulted in a number of problems. The company has forced its employees to work in the office five days a week from January 2025. This decision was made in order to "strengthen the corporate culture."
Lack of desks and chairs, complaints about theft
According to Business Insider, many employees report that there are not enough desks and chairs in the offices. For this reason, some employees are forced to work in cafes or hallways. In addition, there are not enough meeting rooms.
In addition, the lack of parking spaces is also a subject of complaints. This increases the time for employees to get to work and some are forced to join morning meetings on the road.
Also, some employees reported that personal belongings were stolen in the offices. Complaints in corporate chats drew attention to these cases. A "living guide" for employees has been published on the Blind platform. It is recommended to observe both personal hygiene and wear closed shoes.
In the office, but online meetings continue
Even after returning to the office, some employees prefer to communicate mainly through video conferencing. Offline communication is noted to be very rare.
There are those who support the return to the office
However, there are also employees who are happy to return to the office for a five-day workday. Some Amazon employees have emphasized the importance of personal communication in building working relationships and restoring work-life balance.
Although this policy of Amazon has caused differences of opinion among employees, the company hopes that this decision will have a positive impact on the work environment.