Amazon SpaceX-lə əməkdaşlığa başlayıb
Amazon öz internet peyklərini orbitə daşımaq layihəsi olan Kuiper Layihəsi çərçivəsində SpaceX-dən üç raket buraxılış qurğusu aldığını açıqlayıb. Bu addım Amazonun Kuiper Layihəsinin məqsədlərinə çatmaq üçün səylərini gücləndirmək və peyklərini kosmosa uğurla yerləşdirmək məqsədi daşıyır.
Kuiper Layihəsi genişzolaqlı internet xidməti göstərmək üçün yüzlərlə peykin orbitə yerləşdirilməsini nəzərdə tutan təşəbbüsdür. Bu sahədə qabaqcıl olmağı hədəfləyən Amazon, SpaceX-in raket buraxma xidmətindən yararlanaraq bu peykləri kosmosa daşımağı planlaşdırır. Bu əməkdaşlıq kosmik sənayedə böyük texnologiya şirkətləri arasında rəqabətin və əməkdaşlığın dinamikasını nümayiş etdirir.
Amazon 2025-ci ilin ortalarında üç Falcon 9 raketinin buraxılması üçün SpaceX ilə razılığa gəldiyini bildirsə də, maliyyə detallarını açıqlamayıb. Bu saziş xüsusilə Kuiper Layihəsinin planlaşdırılan peyklərinin müəyyən edilmiş müddətdə orbitə çıxarılması üçün strateji addım hesab olunur.
Bu təşəbbüs kosmosda texnologiya nəhənglərinin qarşılıqlı əlaqəsini nümayiş etdirən, kosmosda genişzolaqlı internet xidməti göstərməyi hədəfləyən layihələr arasında rəqabət və əməkdaşlıq potensialını önə çıxaran mühüm addımdır.

Amazon has started cooperation with SpaceX
Amazon has announced that it has purchased three rocket launchers from SpaceX as part of Project Kuiper, its project to put internet satellites into orbit. The move is aimed at boosting Amazon's efforts to achieve the Kuiper Project goals and successfully deploy its satellites into space.
The Kuiper Project is an initiative to put hundreds of satellites into orbit to provide broadband internet service. Aiming to be a pioneer in this field, Amazon plans to use SpaceX's rocket launch service to transport these satellites into space. This collaboration demonstrates the dynamics of competition and cooperation between major technology companies in the space industry.
Amazon said it had reached an agreement with SpaceX to launch three Falcon 9 rockets by mid-2025, but did not disclose financial details. This agreement is considered to be a strategic step, especially for launching the Kuiper Project's planned satellites into orbit within the specified period.
This initiative is an important step that demonstrates the interaction of technology giants in space, highlighting the potential for competition and cooperation between projects aiming to provide broadband internet service in space.