AMD süni intellekt üçün yeni server təqdim etdi – OpenAI bu çiplərdən istifadə edəcək
Amerikalı texnologiya şirkəti AMD (Advanced Micro Devices) 2026-cı ildə istifadəyə veriləcək yeni süni intellekt serverini – “Helios”u ictimaiyyətə təqdim edib. Bu barədə şirkətin rəhbəri Lisa Su Kaliforniyanın San Xose şəhərində keçirilən “Advancing AI” adlı texnologiya konfransında məlumat verib.
Yeni serverlərdə AMD-nin MI400 seriyalı süni intellekt çipləri istifadə olunacaq və hər serverdə 72 ədəd bu çiplərdən yerləşdiriləcək. Bu göstərici ilə “Helios” serverləri bazarda lider mövqedə olan Nvidia şirkətinin NVL72 serverlərinə ciddi rəqib sayılır.
Lisa Su çıxışı zamanı bildirib ki, Helios serverlərinin şəbəkə texnologiyaları və standartları açıq şəkildə paylaşılacaq və Intel kimi digər şirkətlər də bu texnologiyadan istifadə edə biləcək. Bu, Nvidia-nın özəl (proprietary) NVLink texnologiyasına qarşı bir alternativ kimi təqdim olunur.
“Süni intellektin gələcəyi bir şirkətin və ya qapalı sistemlərin deyil, bütün sənayenin birlikdə, açıq əməkdaşlıqla formalaşdıracağı bir gələcək olacaq,” – deyə Lisa Su vurğulayıb.
Tədbirdə Lisa Su-ya OpenAI şirkətinin rəhbəri Sam Altman da qoşulub. O bildirib ki, OpenAI hazırda AMD ilə birlikdə MI450 seriyalı çiplərin təkmilləşdirilməsi üzərində işləyir və bu çiplər ChatGPT kimi süni intellekt modelləri üçün daha uyğun hala gətiriləcək.
Təqdimat zamanı Meta (Facebook-un ana şirkəti), İlon Mask-ın qurduğu xAI, Oracle və Crusoe kimi şirkətlərin nümayəndələri də çıxış ediblər. Onlar AMD çiplərindən istifadə etməklə bağlı planlarını açıqlayıblar. Crusoe adlı bulud xidmətləri şirkəti isə 400 milyon dollar dəyərində AMD çipi almağı planlaşdırır.
Qeyd edək ki, AMD bu yaxınlarda ZT Systems adlı server istehsalçısını satın alıb və süni intellektə yönəlik texnologiyalarını inkişaf etdirmək üçün bir neçə startap şirkətindən mühüm mütəxəssisləri komandaya cəlb edib. Bunlara Untether AI və Lamini startaplarının komandaları daxildir.
Buna baxmayaraq, ekspertlər hesab edirlər ki, AMD-nin bu addımları Nvidia-nın bazar liderliyini qısa müddətdə dəyişməyəcək. Bunun əsas səbəbi AMD-nin ROCm proqram təminatının hələ ki, Nvidia-nın CUDA platforması ilə rəqabət apara bilməməsidir.
May ayında maliyyə hesabatında AMD bildirib ki, Çinə AI çiplərinin ixracına tətbiq edilən məhdudiyyətlərə baxmayaraq, süni intellekt sahəsində iki rəqəmli (yəni 10%-dən yuxarı) gəlir artımı gözləyir.
Bu inkişaflar AMD-nin süni intellekt texnologiyalarına ciddi sərmayələr yatırdığını və Nvidia ilə rəqabət aparmaq üçün güclü addımlar atdığını göstərir.

AMD unveils new server for artificial intelligence – OpenAI to use its latest chips
American technology company AMD (Advanced Micro Devices) unveiled its new artificial intelligence server, “Helios,” which is set to launch in 2026. The company’s CEO, Lisa Su, announced this at the “Advancing AI” technology conference held in San Jose, California.
The new servers will use AMD’s MI400 series AI chips, with each server housing 72 of these chips. With this specification, the Helios servers are considered serious competitors to Nvidia’s market-leading NVL72 servers.
During her speech, Lisa Su stated that the networking technologies and standards of the Helios servers will be openly shared, allowing other companies such as Intel to use the technology. This is presented as an alternative to Nvidia’s proprietary NVLink technology.
“The future of artificial intelligence will not be built by a single company or closed systems, but shaped by open collaboration across the entire industry,” Su emphasized.
OpenAI’s CEO, Sam Altman, joined Lisa Su at the event. He noted that OpenAI is currently working with AMD to improve the MI450 series chips, making them better suited for AI models like ChatGPT.
Representatives from Meta (Facebook’s parent company), Elon Musk’s xAI, Oracle, and Crusoe also spoke during the presentation. They shared their plans to use AMD chips. Crusoe, a cloud services provider, announced plans to purchase $400 million worth of AMD chips.
It is worth noting that AMD recently acquired server manufacturer ZT Systems and has strengthened its AI technology teams by recruiting experts from several startups, including Untether AI and Lamini.
However, experts believe that these moves are unlikely to immediately change AMD’s competitive position against Nvidia. A major reason is that AMD’s ROCm software has yet to gain traction compared to Nvidia’s CUDA platform.
In its May financial report, AMD stated that despite increasing restrictions on AI chip exports to China, it still expects strong double-digit revenue growth in the AI sector.
These developments demonstrate AMD’s significant investments in artificial intelligence technologies and its determination to compete strongly with Nvidia.