Apple 4-cü maliyyə rübündə 89,5 milyard dollar gəlir əldə edib
İlin 3-cü maliyyə rübündə 81,79 milyard dollar gəlir əldə edən Apple indi 4-cü maliyyə rübünün nəticələrini açıqlayıb. Şirkətin 4-cü rübdə gəliri 89,5 milyard dollar, xalis mənfəəti isə 23 milyard dolları ötüb. 2022-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə Apple-ın gəlirləri azalsa da, xalis mənfəəti artıb.
Apple-ın gəlirinin böyük bir hissəsi ənənəvi olaraq iPhone satışlarından əldə edilir. 4-cü maliyyə rübündə iPhone satışlarından 43,81 milyard dollar gəlir əldə edilib. Bu, iPhone gəlirlərinin 3 faiz artdığını göstərir. Xidmətlər 22,31 milyard dollar gəlir gətirərək ikinci yeri tutub. Bunlardan sonra geyilə bilən texnologiya, Mac və iPad gəlir.
Apple CEO-su Tim Kuk iPhone 15 modellərinin xüsusilə keçən ilki iPhone 14 ilə müqayisədə daha uğurlu bir sentyabr rübü keçirdiyini ifadə edib. “Apple”ın 2022-ci il üzrə maliyyə nəticələri keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə gəlirlərin azalmasına baxmayaraq, gəlirli dövr olduğunu göstərir.

Apple made $89.5 billion in revenue in the 4th fiscal quarter
Apple, which earned $81.79 billion in revenue in the 3rd fiscal quarter of the year, has now announced the results of the 4th fiscal quarter. The company's revenue in the 4th quarter was 89.5 billion dollars, and its net profit exceeded 23 billion dollars. Compared to the same period in 2022, Apple's revenue has decreased, but its net profit has increased.
A large portion of Apple's revenue has traditionally come from iPhone sales. In the 4th fiscal quarter, iPhone sales generated $43.81 billion. This represents a 3 percent increase in iPhone revenue. Services took second place with $22.31 billion in revenue. These are followed by wearable technology, the Mac and the iPad.
Apple CEO Tim Cook said that iPhone 15 models had a more successful September quarter, especially compared to last year's iPhone 14. Apple's financial results for 2022 indicate a profitable period, despite the decrease in revenues compared to the same period last year.