02 Noyabr 2023 13:38
İngiltərədə yaşayan ingilis Castin Qutmann təxminən 24 milyon iPhone istifadəçisi adından dünyaca məşhur şirkətə qarşı iddia qaldırıb. Qutmann Apple-dan ümumilikdə 1,6 milyard dollar təzminat tələb edir. O, iddia edir ki, Apple bəzi telefon modellərindəki batareya ilə bağlı problemləri proqram yeniləmələri ilə "azaldaraq" gizlədir və performansı məhdudlaşdıran güc idarəetmə aləti quraşdırır.
Bununla belə, Apple bu iddianın "əsassız" olduğunu bildirib və istifadəçilərinə pulsuz batareya dəyişdirmə təklif etdiyi az sayda iPhone 6S modeli istisna olmaqla, iPhone-lardakı batareyaların nasaz olduğunu qəti şəkildə rədd edib.
Şirkət işi dayandırmağa çalışsa da, Rəqabət Apellyasiya Məhkəməsi (CAT) Qutmanın işinin davam etdirilməsinə qərar verib.
"Biz heç vaxt və heç vaxt - hər hansı bir Apple məhsulunun ömrünü qəsdən azaltmaq və ya müştəri yeniləmələrini təmin etmək üçün istifadəçi təcrübəsini pozmaq üçün heç bir şey etməmişik" deyə Apple-ın sözcüsü qeyd edib.

02 November 2023 10:38
Justin Gutmann, an Englishman living in England, filed a lawsuit against the world-famous company on behalf of about 24 million iPhone users. Gutmann is seeking a total of $1.6 billion in damages from Apple. He claims that Apple hides battery problems in some phone models by "mitigating" them with software updates and installing a power management tool that limits performance.
However, Apple has said the claim is "baseless" and has categorically denied that the batteries in the iPhones are faulty, except for a small number of iPhone 6S models, for which it is offering free battery replacements to its users.
Although the company tried to drop the case, the Competition Appeal Court (CAT) decided to continue Gutman's case.
"We have never, ever done anything to intentionally shorten the lifespan of any Apple product or disrupt the user experience to provide customer updates," an Apple spokesperson said.