Apple ABŞ-yə 500 milyard dollarlıq investisiya edəcək
Donald Trampın xaricdə istehsal olunan iPhone-ların qiymətini artırmaq üçün tariflər tətbiq etmək təhdidindən sonra, Apple ABŞ-da 500 milyard dollarlıq investisiya edəcəyini açıqlayıb.
Apple-ın baş direktoru Tim Kuk bildirib ki, şirkət Meksikadakı istehsalını ABŞ-yə köçürəcək. Şirkət növbəti dörd il ərzində ABŞ-da 500 milyard dollardan çox investisiya etməyi, 20,000 yeni iş yeri yaratmağı və Texasda yeni bir server fabriki tikməyi planlaşdırır. Bu addım Trampın Apple-ın istehsalını Meksikadan ABŞ-a köçürmək vədi verdiyini söyləməsindən bir neçə gün sonra gəldi. Tramp qeyd edib ki, şirkət tariflərdən qaçmaq üçün bu addımı atır.
Bu investisiya iPhone-lar üçün şüşə kimi məhsulların ABŞ-dakı tədarükçülərindən alınmasından tutmuş, Apple TV+ xidməti üçün televiziya şouları və filmlərin ABŞ-da çəkilməsinə qədər hər şeyi əhatə edir. Apple, bu məbləğin nə qədərinin artıq ABŞ tədarük bazasına xərclənəcəyini açıqlamayıb. Apple həmçinin Texasın Hyuston şəhərində yeni bir fabrikin 2026-cı ildə açılacağını və Apple Intelligence üçün serverlər istehsal edəcəyini bildirib. Şirkət bu fabrikin minlərlə yeni iş yeri yaradacağını iddia edir. Apple Foxconn ilə birlikdə bu müəssisədə serverləri yığacaq. Hazırda bu serverlər ABŞ-dən kənarda istehsal olunur.
Bu addım, həmçinin Tramp administrasiyasına qarşı siyasi bir jest kimi qiymətləndirilir. Analitiklər qeyd edir ki, Apple artıq ABŞ-də ildə 150 milyard dollardan çox xərcləməyi öhdəsinə götürüb və bu öhdəliyi yerinə yetirmək üçün üç-dörd il kifayətdir.

Apple to Invest $500 Billion in the US
Apple has announced plans to invest more than $500 billion in the United States over the next four years. The investment includes plans to hire 20,000 people and build a new server factory in Texas.
The announcement comes just days after US President Donald Trump stated that Apple CEO Tim Cook had promised to shift the company’s manufacturing from Mexico to the US. Trump noted that the move was intended to avoid tariffs on products imported from overseas.
Apple CEO Tim Cook expressed confidence in the future of American innovation, saying, "We are bullish on the future of American innovation, and we’re proud to build on our long-standing US investments with this $500 billion commitment to our country’s future."
The $500 billion investment covers a wide range of activities, including purchases from US suppliers for products like glass for iPhones and filming of TV shows and movies for Apple TV+. Apple did not specify how much of this amount was already planned for its US supply base.
This pledge follows a similar commitment made by Apple in 2018, during the first Trump administration, when the company promised to invest $350 billion in the US and create 20,000 new jobs.
Apple also plans to build a new facility in Houston, Texas, expected to open in 2026. The new factory will produce servers for Apple Intelligence, the company's AI suite. The company claims that the new facility will create thousands of jobs and collaborate with Foxconn to assemble the servers.