Apple AirPods üçün kamera idarəsi və yuxu aşkarlama funksiyası gətirə bilər
Apple, gələn həftə keçiriləcək WWDC 2025 tədbirində AirPods qulaqlıqları üçün əhəmiyyətli yeniliklər təqdim etməyə hazırlaşır. 9to5Mac-in məlumatına görə, şirkət istifadəçilərə iPhone və ya iPad-in kamerasını AirPods vasitəsilə idarə etməyə imkan verəcək yeni bir funksiya üzərində çalışır. Bu funksiyanın AirPods-un sapına toxunmaqla şəkil çəkməyə imkan verəcəyi bildirilir.
Eyni zamanda, Apple-ın daha bir yeniliyi yuxuya getməni avtomatik aşkar edən sistemdir. Bu xüsusiyyət istifadəçi AirPods taxılı vəziyyətdə yuxuya getdikdə, dinlənilən səsin avtomatik olaraq dayandırılmasını təmin edəcək. 9to5Mac-in yazdığına görə, bu funksiyanın işləməsi üçün Apple Watch tələb olunub-olunmayacağı hələ dəqiq deyil.
Bundan əlavə, Apple-ın “Conversation Awareness” (Söhbət fərqindəliyi) funksiyasını genişləndirəcək yeni baş hərəkəti jestləri üzərində də çalışdığı deyilir. Həmçinin, AirPods üçün "studiya keyfiyyətli" mikrofon rejimi əlavə edilə bilər ki, bu da iPhone 16-da təqdim edilən və videolarda arxa fon səsini azaldan audio funksiyasına bənzəyəcək.
Sonda isə Apple, şagird və tələbələrin paylaşılan iPad-lərə AirPods-u daha rahat qoşmasını təmin edəcək daha sadə bir proses üzərində işləyir.
Bütün bu yeniliklərin rəsmi təsdiqi üçün çox gözləmək lazım olmayacaq — WWDC 2025 tədbiri 9 iyun tarixində başlayır.

Apple may bring camera controls and sleep detection to AirPods
Apple is set to unveil major updates for its AirPods headphones at next week's WWDC 2025 event. According to 9to5Mac, the company is working on a new feature that will allow users to control the camera of their iPhone or iPad via AirPods. This feature will reportedly allow you to take a picture by tapping the AirPods' stem.
At the same time, another innovation from Apple is an automatic sleep detection system. This feature will automatically stop the sound being played when the user falls asleep while wearing AirPods. According to 9to5Mac, it is not yet clear whether this feature will require an Apple Watch to work.
In addition, Apple is said to be working on new head movement gestures that will expand the "Conversation Awareness" feature. It may also add a "studio-quality" microphone mode to AirPods, which will be similar to the audio feature introduced on the iPhone 16 and reduces background noise in videos.
Finally, Apple is working on a simpler process that will allow students and faculty to more easily connect AirPods to shared iPads.
We won't have to wait long for all these new features to be officially confirmed — WWDC 2025 kicks off on June 9th.