Apple Böyük Britaniya Hökümətini məhkəməyə verib
Apple, İngiltərədə istifadəçilərinin məlumatlarını qorumaq məqsədilə təqdim etdiyi "Advanced Data Protection" (ADP) xüsusiyyətini, hökumətin şifrələnmiş iCloud məlumatlarına daxil olmaq tələbi üzündən ləğv edib. Bu xüsusiyyət istifadəçilərinin məlumatlarını, Apple da daxil olmaqla, heç kimin əldə etməməsi üçün son dərəcə güclü şifrələmə təmin edirdi.
İngiltərə hökuməti, "Investigatory Powers Act" (IPA) çərçivəsində, Apple-dan istifadəçilərinin şifrələnmiş iCloud məlumatlarına daxil olmaq üçün texniki imkanlar yaratmasını tələb edib. Bu qanun hökumətə xüsusi icazələrlə şəxsi məlumatlara daxil olmaq imkanı verirdi, lakin bu tələbin ictimaiyyətlə müzakirə edilməməsi nəzərdə tutulurdu.
Apple, bu tələbi rədd edərək, istifadəçi məlumatlarının təhlükəsizliyi və məxfiliyini qorumağa davam edəcəyini vurğulayıb. Şirkət, məhsullarında heç vaxt "geri qapı" və ya əsas açar yaratmayacağını açıqlayıb.
Bu səbəbdən, Apple İngiltərədəki istifadəçiləri üçün ADP xüsusiyyətini ləğv edib və yeni istifadəçilərə bu xidməti təqdim etməyəcək. Ancaq iCloud-un bəzi məlumat kateqoriyaları, məsələn, iCloud Açarları və Sağlamlıq, hələ də avtomatik olaraq şifrələnəcək. Ünsiyyət xidmətləri, məsələn, iMessage və FaceTime isə qlobal miqyasda, o cümlədən İngiltərədə, son dərəcə şifrələnmiş olaraq qalacaq.
Bu hadisə, hökumətlərin məlumatlara daxil olmaq hüququ ilə fərdi məxfiliyin qorunması arasında balansın tapılması məsələsini gündəmə gətirir. Apple-ın verdiyi qərar, digər texnologiya şirkətləri və istifadəçilər tərəfindən diqqətlə izlənilir.

Apple has sued the UK government
Apple has revoked its "Advanced Data Protection" (ADP) feature for users in the UK due to a government request to gain access to encrypted iCloud data. This feature provided extremely strong encryption to ensure that users' data was inaccessible to anyone, including Apple.
The UK government, under the "Investigatory Powers Act" (IPA), required Apple to create technical means to allow access to encrypted iCloud data of its users. This law gives the government the power to access personal data with special warrants, but it was intended to remain undisclosed to the public.
Apple rejected this request, emphasizing its commitment to user data security and privacy. The company stated that it would never create a "backdoor" or master key for its products.
As a result, Apple has revoked the ADP feature for users in the UK and will not offer this service to new users. However, some categories of iCloud data, such as iCloud Keys and Health, will still be automatically encrypted. Communication services like iMessage and FaceTime will remain end-to-end encrypted globally, including in the UK.
This situation brings the issue of balancing government access to data with the protection of individual privacy to the forefront. Apple's decision is being closely monitored by other technology companies and users alike.