Apple Çində 99,2 milyon dollar dəyərində Fond yaradıb
Şirkət bu yeni fondan istifadə edərək Çinlə bağlı istehsal ekosistemində təmiz enerji istifadəsini artırmağa və təchizatçılarını bərpa olunan enerji mənbələrinə yönəltməyə davam edəcək. Bu addım, Apple-ın 2030-cu ilə qədər tədarük zəncirini tamamilə bərpa olunan enerji ilə təmin etmə hədəfinə uyğundur.
Apple-dan verilən açıqlamaya görə, yeni fon, şirkətin Çin istehsal ekosistemində davamlılığı təşviq etməyə və təchizatçıların bərpa olunan enerji mənbələrinə keçidini sürətləndirməyə kömək edəcək. Apple, Çindəki bir çox istehsalçıya təmiz enerjiyə keçməkdə dəstək olmaq istəyir və bu yeni fon, həmin məqsədi daha da irəlilətməyi planlaşdırır.
Şirkət, tədarük zəncirində karbon izini azaltmaq və qlobal əməliyyatlarında ekoloji davamlılığı təmin etmək üçün uzun müddətdir ki, genişmiqyaslı layihələr həyata keçirir. 2018-ci ildə Apple, Çin təchizatçıları üçün 300 milyon dollar dəyərində bir təmiz enerji fondu yaratmış və bu fond sayəsində bir çox fabrik və müəssisənin bərpa olunan enerjiyə keçməsinə dəstək olmuşdu. Bu yeni 720 milyon yuanlıq fond isə həmin strategiyanın davamı kimi qəbul edilir.
Apple, 2030-cu ilə qədər yalnız öz əməliyyatlarını deyil, həmçinin bütün tədarük zəncirini və məhsul istifadəsini karbon neytral vəziyyətə gətirmək öhdəliyi götürmüşdü. Şirkətin Çin istehsalçıları, xüsusilə günəş və külək enerjisi layihələrinə daha çox sərmayə qoyaraq Apple-ın qlobal davamlılıq hədəflərinə uyğunlaşmağa çalışır.
Tim Cook-un Pekin ziyarəti, Apple-ın Çin bazarındakı mövqeyini qoruma səylərinin bir hissəsi olaraq da qiymətləndirilir. Çin, Apple üçün ən böyük istehsal mərkəzi olmaqla yanaşı, eyni zamanda ən vacib istehlakçı bazarlarından biridir. Ancaq son illərdə artan rəqabət və geosiyasi gərginliklər səbəbindən şirkət, Çin əməliyyatlarını daha diqqətlə idarə etmək üçün addımlar atır.
Xüsusilə yerli istehsalçıların yüksəlməsi və Çin hökumətinin xarici texnologiya şirkətlərinə qarşı tənzimləyici siyasətləri, Apple-ın bu bazardakı strategiyalarını yenidən formalaşdırmasına səbəb olub. Şirkət, yerli hökumətlərlə münasibətləri gücləndirmək və tədarük zəncirində davamlılıq hədəflərinə dair konkret addımlar atmaqla Çin bazarındakı uzunmüddətli planlarına davam edir.

Apple has created a fund worth $99.2 million in China
The company will use this new fund to increase the use of clean energy in its manufacturing ecosystem in China and continue to direct its suppliers toward renewable energy sources. This step aligns with Apple's goal of ensuring its supply chain is fully powered by renewable energy by 2030.
According to Apple, the new fund will help promote sustainability in the company's Chinese manufacturing ecosystem and accelerate the transition of suppliers to renewable energy sources. Apple aims to support many manufacturers in China in switching to clean energy, and this new fund is designed to further advance that goal.
The company has been running large-scale projects for a long time to reduce its supply chain carbon footprint and ensure environmental sustainability in its global operations. In 2018, Apple created a clean energy fund worth $300 million for its suppliers in China, helping many factories and facilities transition to renewable energy. The new 720 million yuan fund is considered a continuation of that strategy.
Apple has committed to making not only its operations but also its entire supply chain and product usage carbon neutral by 2030. The company's manufacturers in China are making efforts to align with Apple's global sustainability goals by investing more in solar and wind energy projects.
Tim Cook's visit to Beijing is also seen as part of Apple's efforts to maintain its position in the Chinese market. China is not only Apple's largest manufacturing hub but also one of its most important consumer markets. However, due to increasing competition and geopolitical tensions in recent years, the company is taking more cautious steps to manage its operations in China.
The rise of local manufacturers and the Chinese government's regulatory policies toward foreign tech companies have led Apple to reshape its strategies in this market. The company continues its long-term plans in the Chinese market by strengthening its relations with local governments and taking concrete steps toward sustainability goals in its supply chain.