Apple Formula1 yayım hüquqlarını alır
Apple ABŞ ərazisində Formula 1 yarışlarının televiziya və rəqəmsal yayım hüquqlarını əldə etməyə hazırlaşır. Məlumata görə, müqavilənin dəyəri ildə təxminən 140 milyon dollar olacaq və rəsmi elan bu ayın sonunda Ostində keçiriləcək ABŞ Qran Prisində gözlənilir.
Bu barədə məlumatı “Puck” nəşri yayıb. Mənbənin məlumatına görə, razılaşmanın 17–19 oktyabr tarixlərində “Circuit of The Americas” trasında açıqlanacağı planlaşdırılır. Təklif olunan məbləğ hazırda yayımlama hüquqlarına sahib olan ESPN kanalının ödədiyindən xeyli çoxdur.
ESPN-in 2022-ci ildə imzaladığı üçillik müqavilə bu ilin sonunda başa çatır və şirkətin yeni dövr üçün razılaşmanı uzatmayacağı bildirilir. Bu isə Apple üçün bazara güclü təkliflə daxil olmaq imkanı yaradıb. Şirkət artıq ABŞ Peşəkar Futbol Liqası (MLS) ilə 10 illik, 2,5 milyard dollarlıq əməkdaşlıq müqaviləsi bağlayaraq idman yayımında ciddi təcrübə qazanıb.
Hazırda tərəflər arasında əsas müzakirə mövzularından biri Apple-ın yayımlarının Formula 1-in öz rəqəmsal platforması – F1 TV ilə paralel şəkildə necə fəaliyyət göstərəcəyi məsələsidir.
Son illərdə Formula 1 ABŞ-da böyük populyarlıq qazanıb. “Drive to Survive” sənədli serialının uğuru və Liberty Media şirkətinin Amerika bazarına yönəlmiş strategiyası nəticəsində yarışların tamaşaçı sayı ESPN və ABC kanalları üzrə orta hesabla 1,4 milyon nəfərə çatıb.
Əgər razılaşma rəsmiləşsə, bu addım Apple üçün ABŞ idman yayım bazarında mühüm dönüş nöqtəsi olacaq və şirkətin həm futbol, həm də avtoidman sahəsində aparıcı media oyunçusuna çevrilməsini təmin edəcək.

Apple acquires Formula 1 broadcasting rights
Tech giant Apple is set to acquire the television and digital rights to Formula 1 races in the United States. The deal is reportedly worth about $140 million a year, and an official announcement is expected at the US Grand Prix in Austin later this month.
This was reported by Puck. According to the source, the deal is scheduled to be announced at the Circuit of The Americas on October 17-19. The proposed amount is significantly more than what ESPN, which currently owns the rights, is paying.
ESPN’s three-year deal, signed in 2022, expires at the end of this year, and the company is reportedly not renewing the agreement for a new period. This has created an opportunity for Apple to enter the market with a strong offer. The company has already gained significant experience in sports broadcasting, having signed a 10-year, $2.5 billion partnership agreement with the US Major League Soccer (MLS).
One of the main topics of discussion between the parties is how Apple's broadcasts will operate in parallel with Formula 1's own digital platform - F1 TV.
Formula 1 has gained immense popularity in the United States in recent years. Thanks to the success of the documentary series "Drive to Survive" and Liberty Media's strategy focused on the American market, the number of viewers of the races has reached an average of 1.4 million on ESPN and ABC channels.
If the deal is formalized, this step will be a significant turning point for Apple in the US sports broadcasting market and will ensure that the company becomes a leading media player in both football and motorsports.