Wccftech nəşrinin verdiyi məlumata görə, şirkət tədarük zəncirindəki asılılığı azaltmaq və öz kompüter istehsalını stabil saxlamaq üçün bu addımı atmağa hazırlaşır.
İstehsal xətlərinin 2026-cı ilin ikinci rübünün sonuna qədər işə salınması gözlənilir. Bu qərarın əsas səbəbi süni intellekt infrastrukturunun sürətli inkişafı nəticəsində yaddaş çiplərinə olan tələbatın kəskin artmasıdır. Counterpoint Research şirkətinin proqnozlarına görə, 2026-cı ilin ortalarına qədər operativ yaddaş qiymətləri 50% bahalaşa bilər. Hazırda əsas istehsalçılar güclərini daha gəlirli olan süni intellekt çiplərinə yönəltdiyi üçün standart kompüter yaddaşlarında ciddi çatışmazlıq yaranıb.
Asus üçün bu layihə kifayət qədər böyük və çətin bir hədəf hesab olunur. Lakin şirkət bu riski böhran şəraitində sağ qalmaq və öz məhsullarının Maya dəyərini qorumaq üçün zəruri hesab edir. Şirkətin ilkin məqsədi satışdan daha çox, öz ehtiyaclarını qarşılamaqdır.

Asus starts chip production
According to Wccftech, Asus is preparing to start chip production in order to reduce dependency in its supply chain and keep its computer manufacturing stable.
The production lines are expected to be operational by the end of the second quarter of 2026. The main reason for this decision is the sharp increase in demand for memory chips due to the rapid development of artificial intelligence infrastructure. According to forecasts from Counterpoint Research, RAM prices could rise by 50% by mid-2026. Currently, major manufacturers are focusing their resources on more profitable AI chips, creating a serious shortage in standard computer memory.
For Asus, this project is considered a significant and challenging goal. However, the company sees this risk as necessary to survive in a crisis and to protect the value of its products. The company’s initial aim is not so much sales as meeting its own needs.