Baş nazir Əli Əsədov bununla bağlı Nazirlər Kabinetinin Qərarını imzalayıb.
Qərara əsasən dövlət orqanları, dövlət adından yaradılan publik hüquqi şəxslər, dövlət mülkiyyətində olan və paylarının nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslər və digər büdcə təşkilatları məsul olduqları informasiya məkanlarında informasiya təhlükəsizliyinə və kibertəhlükəsizliyə təhdidlərin qarşısının alınması məqsədilə 6 ay müddətində informasiya təhlükəsizliyi riskləri reyestrinin “İnformasiya təhlükəsizliyi riskləri reyestrinin aparılma Qaydası”nın tələblərinə uyğun formalaşdırılmasını təmin etməlidirlər. Həmçinin Prezidentin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023-2027-ci illər üçün Strategiyası”nın həyata keçirilməsi üzrə Tədbirlər Planına əsasən hazırlanmış “İnformasiya məkanında informasiya təhlükəsizliyinə və kibertəhlükəsizliyə təhdidlərin kateqoriyalar üzrə təsnifatlaşdırılmış toplusu”nun daxil edilməsi və daim yenilənməsi məqsədilə Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin internet informasiya ehtiyatında “Təhdidlər və həllər” kataloqu yaradılır.
Qayda informasiya təhlükəsizliyi riskləri reyestrinin həmin reyestrin sahibi tərəfindən aparılmasının hüquqi, texniki və təşkilati əsaslarını müəyyənləşdirir. İnformasiya təhlükəsizliyinə risklərin idarə edilməsi, o cümlədən qiymətləndirilməsi və emal edilməsi üçün zəruri olan strukturlaşdırılmış informasiya konfidensial informasiya hesab edildiyindən, həmin informasiya risklər reyestrinin sahibi tərəfindən məsul olduğu informasiya infrastrukturunda yaradılan risklər reyestrində toplanılır, mühafizə edilir və istifadə olunur.
Risklər reyestrinin aparılmasının məqsədləri aşağıdakılardır:
- milli informasiya məkanında informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik risklərinin kateqoriyalarını müəyyən etmək və təsnifatlaşdırmaq;
- risklər reyestri sahibinin məsul olduğu informasiya məkanında informasiya təhlükəsizliyinə və kibertəhlükəsizliyə təhdidlərin qarşısının alınması üzrə fəaliyyəti səmərəli təşkil etmək;
- informasiya təhlükəsizliyi üzrə yarana biləcək təhdidləri və riskləri qiymətləndirmək, o cümlədən başvermə ehtimallarını və təsir dərəcələrini, riskə səbəb ola biləcək hadisələri əvvəlcədən müəyyən etmək və qeydiyyata almaq, həyata keçirilməli qabaqlayıcı tədbirləri proqnozlaşdırmaq, süni intellekt əsaslı və digər müvafiq həllərin işlənib hazırlanmasını və tətbiqini təşkil etmək.
İnformasiya təhlükəsizliyi riskləri reyestrinin aparılma Qaydasına əsasən, risklər reyestrlərinin layihələndirilməsi, formalaşdırılması, tətbiq edilməsi, aparılması, nəzarətdə saxlanılması və davamlı inkişafı ilə bağlı zəruri xərclər hər il dövlət büdcəsində aidiyyəti orqanlar üzrə nəzərdə tutulmuş vəsaitlər və qanunla qadağan olunmayan digər mənbələr hesabına maliyyələşdirilir.

26 December 2025 13:55
Prime Minister Ali Asadov has signed a Cabinet of Ministers’ decision regarding the implementation of an information security risk registry.
According to the decision, state bodies, public legal entities established on behalf of the state, legal entities with state-owned shares, and other budget organizations must ensure the formation of the information security risk registry within six months in accordance with the requirements of the “Procedure for Maintaining the Information Security Risk Registry”. The registry aims to prevent threats in the information space and ensure cybersecurity.
Additionally, in line with the 2023–2027 Strategy on Information Security and Cybersecurity of the Republic of Azerbaijan, a “Threats and Solutions” catalog will be created on the website of the State Service for Special Communication and Information Security. This catalog will include a categorized set of threats to the information space and will be continuously updated.
The procedure defines the legal, technical, and organizational basis for maintaining the risk registry. Since information necessary for assessing and managing risks is considered confidential, it will be collected, protected, and used within the responsible entity’s information infrastructure.
The objectives of maintaining the information security risk registry include:
Identifying and classifying information security and cybersecurity risks in the national information space;
Organizing effective preventive measures against threats in the information space under the responsibility of the registry owner;
Evaluating potential threats, estimating likelihood and impact, identifying risk-causing events in advance, planning preventive actions, and implementing AI-based and other relevant solutions.
Expenses related to the design, formation, implementation, maintenance, monitoring, and continuous development of the risk registry will be funded annually from the state budget allocated to the relevant authorities and other legally permitted sources.