Avropa İttifaqında Telegram-ın işinə nəzarət edən agentlik olacaq
Avropa İttifaqı Telegram messencerinin işinə nəzarət üçün yeni mexanizm hazırlayır. Bu dəfə tənzimləyici rolunu Belçika Poçt Xidmətləri və Telekommunikasiya İnstitutu (BIPT) yerinə yetirəcək.
Belçikanın “De Standaart” nəşri xəbər verir ki, bu qərar messencer vasitəsilə həyata keçirilən narkotik ticarətinin artması ilə əlaqədar qəbul edilib. BIPT tezliklə rəsmi Səlahiyyətli Qurum statusu alacaq, bunun Rəsmi Qəzetdə dərc olunduqdan bir neçə gün sonra baş verməsi gözlənilir. Xidmət sözçüsü Cimmi Smedtsin qeyd etdiyi kimi, bu baş verdikdən sonra institut Telegram-ın fəaliyyətinə effektiv nəzarəti həyata keçirə biləcək.
BIPT-nin messencer tənzimləyicisi kimi seçilməsi Telegram-ın Avropa təmsilçisinin Belçikanın EDSR şirkəti olması ilə bağlıdır. İnstitut platformalarda qeyri-qanuni məzmunun moderasiyasını tənzimləyən Aİ Rəqəmsal Xidmətlər Aktı (DSA) çərçivəsində nəzarət funksiyalarını həyata keçirəcək.
Telegram-a əlavə olaraq, Avropa Komissiyası avqustun sonundan etibarən 18 digər onlayn xidmətə nəzarəti artırdığını elan edib. Siyahıya DSA-nın əhatə etdiyi 17 ən böyük onlayn platforma və iki ən böyük onlayn axtarış motoru daxildir. Bu siyahı 17 fevral 2023-cü il tarixinədək xidmətlər tərəfindən təqdim edilən istifadəçi məlumatlarına əsaslanır.
DSA-ya görə, 45 milyondan çox aktiv istifadəçisi olan xidmətlər qanunu pozduqlarına görə şirkətin qlobal dövriyyəsinin 6%-nə qədər cərimə ilə üzləşirlər.

In the European Union, there will be an agency that oversees the work of Telegram
The European Union is developing a new mechanism to control the work of the Telegram messenger. This time, the Belgian Institute for Postal Services and Telecommunications (BIPT) will play the role of regulator.
The Belgian publication "De Standaart" reports that this decision was made due to the increase in drug trade carried out through messengers. BIPT will soon receive official Authorized Body status, which is expected to happen a few days after publication in the Official Gazette. As Jimmy Smedts, a spokesman for the service, noted, after this happens, the institute will be able to exercise effective control over Telegram's activities.
The selection of BIPT as the messenger regulator is due to the fact that Telegram's European representative is the Belgian company EDSR. The institute will carry out supervisory functions under the EU Digital Services Act (DSA), which regulates the moderation of illegal content on platforms.
In addition to Telegram, the European Commission has announced increased monitoring of 18 other online services since late August. The list includes the 17 largest online platforms covered by DSA and the two largest online search engines. This list is based on user data provided by the services through February 17, 2023.
According to the DSA, services with more than 45 million active users face fines of up to 6% of a company's global turnover for violating the law.