Avropalılar Telegram-ı Rusiyanı dəstəkləməkdə ittiham edirlər
Onların fikrincə, messencer Ukraynaya dəstəyi sarsıtmağa yönəlmiş dezinformasiyaların yayılmasında kremlpərəst hesabların əsas silahına çevrilib. Bloomberg yazır ki, Rusiya kəşfiyyatçıları bu yaxınlarda Telegram-dan Avropa paytaxtlarında təxribat törətmək üçün xırda cinayətkarları cəlb etmək üçün istifadə ediblər.
Bu, iyunda keçiriləcək milli seçkilər ərəfəsində saxta xəbərlərlə mübarizəni əsas prioritet hesab edən Avropa rəsmilərini qəzəbləndirib. Şəbəkədəki məlumatları tənzimləmək üçün bütün yeni səlahiyyətlərinə baxmayaraq, onlar Telegram-ı cilovlamaqda praktiki olaraq acizdirlər.
"Dezinformasiya Telegram-da açıq və tamamilə nəzarətsiz şəkildə yayılır”, - Estoniyanın baş naziri Kaja Kallas bildirib.
Kallas həmçinin əlavə edib ki, məzmunun silinməsi tələbləri çox vaxt cavabsız qalır və digər Aİ-yə üzv dövlətlər də bunu yaşayır.
Qeyd olunur ki, Rusiya təbliğatı Avropada dezinformasiyanın yayılması üçün əsas resurs kimi Telegram-dan istifadə edir.
Eyni zamanda, Avropa rəsmiləri Telegram-ı rəqəmsal bazarlar haqqında qanuna əsasən cərimə edə bilməzlər, çünki bunun üçün messencerin Avropada 45 milyondan çox istifadəçisi olmalıdır. İndi isə Telegram-da cəmi 41 milyon var.

Europeans accuse Telegram of supporting Russia
According to them, the messenger has become the main weapon of pro-Kremlin accounts in spreading disinformation aimed at undermining support for Ukraine. Bloomberg reports that Russian intelligence recently used Telegram to recruit petty criminals to wreak havoc in European capitals.
This has angered European officials, who consider fighting fake news a top priority ahead of national elections in June. For all their new powers to regulate data on the network, they are virtually powerless to rein in Telegram.
"Disinformation is spread openly and completely unchecked on Telegram," said Estonian Prime Minister Kaja Kallas.
Kallas also added that requests to remove content often go unanswered, something other EU member states are experiencing.
It is noted that Russian propaganda uses Telegram as the main resource for spreading disinformation in Europe.
At the same time, European authorities cannot fine Telegram under the law on digital markets, since the messenger must have more than 45 million users in Europe. And now Telegram has only 41 million.