Avtomobilləri mobil tətbiq vasitəsilə icarəyə götürmək mümkün olacaq
“Baku Carsharing Company” MMC-nin direktoru, startapçı Əhməd İbrahimov avtomobillərin icarəsi üçün yeni proqram təminatı yaradıb. “vergiler.az”ın məlumatına görə, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) bu layihə üçün “Baku Carsharing Company” MMC-yə “Startap” şəhadətnaməsi verib. Layihə elektrikli avtomobillərin mobil tətbiq üzərindən dəqiqəlik və saatlıq icarəsinə imkan yaradır.
Ə.İbrahimovun sözlərinə görə, “Kite” mobil tətbiqi istifadəçilərin elektrikli nəqliyyat vasitələrinə marağını artırmaq üçün rahat, davamlı və sərfəli həll yolu təklif etməklə şəhər hərəkətliliyində yenilik tətbiq edir. Nəticədə insanlar sadəcə lazım olduğu zaman avtomobildən istifadə edərək tıxacların azalmasına və park yerlərinin daha effektiv tənzimləməsinə töhfə verirlər. MMC direktoru bildirib ki, növbəti ilin ilk aylarından fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulan layihəyə artıq investorlar tərəfindən böyük maraq göstərilir: “Hazırda layihəyə investisiya qoymaq istəyən bir neçə fiziki şəxs var, lakin indiki mərhələdə biz bütün prosesləri öz hesabımıza yerinə yetirməyi planlaşdırırıq. Gələcəkdə böyümək və qloballaşmaq üçün investorlarla çalışmaq fikrimiz var”.
Startapçı qeyd edib ki, yaxın gələcəkdə fəaliyyətə başladıqdan sonra yararlanacaqları ən böyük faydalardan biri mənfəət vergisindən azad olunmaq olacaq: “Startap” şəhadətnaməsi startapçılara bir sıra üstünlüklər qazandırır. Bunun sayəsində digər qurumlar tərəfindən həmin şəhadətnaməyə sahib olan şəxslərə xüsusi diqqət və qayğı göstərilir. Məsələn, startapçı olduğumuz üçün bizə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nəzdində olan “AzİnTelekom” tərəfindən tariflərdə müəyyən güzəştlər edilib və eksklüziv xidmətlər təqdim olunub. Hazırda Daxili İşlər Nazirliyi ilə əməkdaşlıq etməyə çalışırıq və müraciətimizin məğzi yollarda təhlükəsizliyin təmin olunması üçün tətbiqimizin istifadəçilərinin sürücülük tərcübəsinin ölçülməsini həyata keçirmək, eləcə də Dövlət Yol Polisinin sürücülük vəsiqələrinin bazasına virtual inteqrasiya həyata keçirməkdir”.

It will be possible to rent cars through a mobile application
The director of "Baku Carsharing Company" LLC, entrepreneur Ahmet Ibrahimov has created a new software for renting cars. According to "vergiler.az", the Small and Medium Business Development Agency (SMB) issued a "Startup" certificate to "Baku Carsharing Company" LLC for this project. The project allows electric cars to be rented by the minute and by the hour via a mobile application.
According to A.Ibrahimov, "Kite" mobile application innovates urban mobility by offering a convenient, sustainable and affordable solution to increase users' interest in electric vehicles. As a result, people only use their cars when they need to, contributing to less congestion and more efficient parking arrangements. The director of MMC said that investors are already showing great interest in the project, which is expected to start operating in the first months of next year: "Currently, there are several individuals who want to invest in the project, but at this stage, we plan to carry out all the processes at our own expense. We intend to work with investors to grow and become global in the future."
The startup noted that one of the biggest benefits they will enjoy after starting their business in the near future will be the exemption from income tax: the "Startup" certificate provides a number of advantages to startups. Thanks to this, special attention and care are given to the persons who have that certificate by other institutions. For example, because we are a start-up, AzInTelekom, which is under the Ministry of Digital Development and Transport, gave us certain concessions in tariffs and provided exclusive services. Currently, we are trying to cooperate with the Ministry of Internal Affairs, and the essence of our request is to measure the driving experience of the users of our application in order to ensure safety on the roads, as well as to implement virtual integration into the driver's license database of the State Traffic Police.