Azərbaycan regional kosmik gücə çevrilib
Azərbaycan milli kosmik sənayeni uğurla inkişaf etdirir. Bu, ölkənin müasir qlobal çağırışlara və tendensiyalara adekvat cavabı, Dördüncü Sənaye İnqilabında müəyyən etdiyi hədəfə doğru irəliləməsidir.
Prezident İlham Əliyev hədəfi aydın və dəqiq ifadə edib: “Dördüncü Sənaye İnqilabında Azərbaycan lider olmalıdır”.
Ölkədə texnoloji inkişafın təmin edilməsi, innovativ cəmiyyətin formalaşdırılması üçün həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr arasında kosmik sahənin qurulması və inkişafı proqramının özünəməxsus yeri var.
Yeni kosmik tarixin başlanğıcı
2008-ci ildə “Azərbaycan Respublikasında kosmik sənayenin yaradılması və inkişafı üzrə” Dövlət Proqramı qəbul edildi. Bu, Azərbaycanın yeni kosmik tarixinin başlanğıcı idi.
2010-cu ildə peyklərin orbitə çıxarılması, idarə edilməsi və istismarı işlərinin həyata keçirilməsi məqsədilə “Azərkosmos” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti təsis edildi.
Bundan 3 il sonra isə ölkə üçün tarixi hadisə baş verdi: 2013-cü ildə Azərbaycanın ilk peyki – “Azerspace-1” telekommunikasiya peyki orbitə çıxarıldı.
Tezliklə kosmik sahənin inkişafı istiqamətində növbəti addımlar atıldı: 2014-cü ildə “Azersky” Yerin məsafədən müşahidəsi, 2018-ci ildə isə “Azerspace-2” telekommunikasiya peyki orbitə çıxarıldı.
Azərbaycan regionun ilk kosmik ölkəsinə, beynəlxalq “kosmik klub”un tamhüquqlu üzvünə çevrildi.
Peyk operatoru kimi fəaliyyətə başlayan Azərkosmos 2021-ci ildən Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi olaraq fəaliyyət göstərir. Qurum hazırda ölkənin qlobal kosmik arenada “sözçü”südür.
Milli təhlükəsizliyə dəstək, iqtisadi inkişafa töhfə
Azərbaycanın sahib olduğu və idarə etdiyi peyklər ölkənin informasiya təhlükəsizliyinə, milli dövlətçiliyə xidmət edir. Kosmik peyk layihələrinin reallaşdırılması Azərbaycanın kosmos sahəsində digər dövlətlərdən asılılığını tam aradan qaldırıb. Ölkə bu sahədə xidmətlərin idxalçısından ixracatçısına çevrilib.
Peyklər milli qürur mənbəyi olmaqla yanaşı, həm də kommersiya layihəsidir.
Azərkosmos telekommunikasiya peykləri və kosmik həlləri vasitəsilə Avropa, Afrika, Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya regionlarının 50-dək ölkəsindən 200-dən artıq müştəriyə xidmət göstərərək qlobal və regional peyk xidmətləri bazarında özünəməxsus mövqe qazanıb. Bu isə Azərbaycan iqtisadiyyatının güclənməsinə, inkişafına xidmət edir.
Azərbaycan telekommunikasiya və optik peyk xidmətlərinin təqdim edilməsindən bu günə kimi 550 milyon manatdan çox vəsait əldə edib. 2023-cü ildə Azərbaycanın ilk telekommunikasiya peyki “Azerspace-1”in istehsalı üzrə 116.6 milyon ABŞ dolları və orbitə qaldırılma xidmətləri üzrə 89.6 milyon ABŞ dollarında (ümumilikdə 206.2 milyon ABŞ dolları) kredit öhdəlikləri tam ödənilərək yekunlaşıb.
Azərbaycanın unikal və əlverişli coğrafi mövqeyi, mövcud sabitlik və iqtisadi inkişaf qlobal kosmik şirkətlərin diqqətini cəlb edib. Ölkədə İtaliya, Yaponiya və Çin şirkətlərinin biznes məqsədli yerüstü infrastrukturları quraşdırılıb. Hazırda Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində, Bakı teleportunda müxtəlif beynəlxalq şirkətlərə məxsus 20-yə yaxın yerüstü stansiya xidmət göstərir.
Avropa İttifaqının Kosmik Proqramlar Agentliyinin Azərkosmosla Avropa Geostasionar Naviqasiya Xidmətinin (EGNOS) genişləndirilməsində tərəfdaşlıq etməsi və yerüstü antenlərin Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində yerləşdirilməsinə dair görülən işlər ölkə üçün böyük uğurdur.
“Azersky” müharibə və postmüharibə dövründə
Telekommunikasiya peykləri ilə yanaşı, “Azersky” peyki də milli təhlükəsizliyin qorunması və ölkə həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında mühüm rol oynayıb. Bu peyk sayəsində vaxtilə Ermənistanın işğalı altında Azərbaycan ərazilərində törədilmiş yanğınlar mütəmadi monitorinq edilib, dəymiş ziyan qiymətləndirilməsi aparılıb. Eyni zamanda həmin bölgədə yerləşən filiz yataqlarının kosmik monitorinqi nəticəsində hasilat sahələrində baş vermiş dəyişikliklər qiymətləndirilib.
“Azersky” 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun zəfər qazanmasında da əhəmiyyətli rol oynayıb. Bu peyk vasitəsilə düşmənin hərəkətlərini izləmək və təxribatlarının qarşısını almaq mümkün olub.
“Azərsky” peykinin imkanlarından müharibədən sonrakı dövrdə azad olunmuş ərazilərimizin iqtisadi potensialının müəyyənləşdirilməsində də geniş istifadə olunub.
Cənab Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, “həm müharibə dövründə, həm müharibədən sonrakı dövrdə peyklərdən istifadə bizə çox böyük üstünlük təmin etdi”.
“Azərbaycan Respublikasında peyk vasitəsilə Yerin məsafədən müşahidəsi xidmətlərinin inkişafına dair 2019-2022-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində kənd təsərrüfatı, ekologiya, şəhərsalma, kadastr və digər sahələrdə peyk təsvirlərindən istifadə edilməklə 400-dən çox layihə həyata keçirilib. Onlardan 137-si elmi-tədqiqat layihəsi olub. “Azersky” peykinin xidmətlərindən ölkədə xüsusilə kənd təsərrüfatı sahəsi üzrə əkin növləri xəritəsinin hazırlanması, zeytun, fındıq bağlarının salınması, iri arıçılıq təsərrüfatlarının yaradılması üçün uyğun ərazilərin seçilməsi, pambıq sahələrində suvarılmanın və vegetasiya dövründə baş verən anomaliyaların monitorinqinin aparılmasında istifadə olunub.
Artıq üç ildir ki, Azərkosmos kosmik monitorinqlər apararaq illik “Qlobal iqlim dəyişikliklərinin Azərbaycan Respublikasına təsirlərinin qiymətləndirilməsi üzrə hesabat” hazırlayır.
Peyklər milli kadrların idarəetməsində
“Azerspace-1” peykinin orbitə buraxılması ilə kosmos sahəsində müxtəlif istiqamətlər üzrə mühəndislər, peyk əməliyyatları üzrə peşəkar mütəxəssislər yetişdi. Ölkənin bu sahədə insan potensialı formalaşdırıldı. Azərbaycan hazırda peyklərini öz kadrları ilə idarə edən və xidmət göstərən azsaylı ölkələr sırasındadır.
Bu gün Azərkosmosun nəzdində innovativ yaradıcılıqla məşğul olan Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzi də fəaliyyət göstərir. Mərkəz gənclər arasında kosmik ekosistemin gücləndirilməsi məqsədilə innovasiya, tədqiqat və inkişafyönümlü layihələr reallaşdırır, kosmik maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirir. Minlərlə gənc məhz bu kimi fəaliyyətlərlə Azərbaycanda milli kosmik ekosistemi gücləndirməyə dəstək olur.
Kosmik sənayenin inkişafında yeni səhifə
Azərbaycan növbəti peyk layihəsini – “Azersky-2” peyk texnologiya proqramını həyata keçirməyə başlayıb. Proqram çərçivəsində iki ədəd Yerin məsafədən müşahidə peykinin orbitə çıxarılması nəzərdə tutulur.
Layihənin ən əhəmiyyətli məqamlarından biri odur ki, Azərbaycanda müasir kosmik aparatların istehsalı mərkəzinin qurulması və peyklərdən birinin ölkədə hazırlanması planlaşdırılır.
Bu, böyük nailiyyət, eyni zamanda Azərbaycanda kosmik sənayenin inkişafında yeni mərhələdir.
Kosmosa Bakıdan baxış
Azərbaycanın kosmik sənaye tarixinin ən mühüm hadisələrindən biri 2023-cü ildə Bakıda keçirilmiş 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi oldu.
Kosmos sahəsi üzrə biznes, elm və innovasiya imkanlarını bir konsepsiyada birləşdirən Bakı Konqresində 132 ölkədən 5404 nümayəndə iştirak etdi. Konqresin tarixində ilk dəfə idi ki, tədbirə bu sayda – 132 dövlətdən təmsilçi qoşulmuşdu.
İlk dəfə olaraq Bakı Konqresində ABŞ və Afrikadan olan nümayəndələrlə dəyirmi masalar keçirilməsinə nail olunub və həmçinin məhz Bakı Konqresində ilk dəfə olaraq 55 təşkilat eyni vaxtda Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasına üzv olub.
Bakıda keçirilən bu mötəbər və nüfuzlu tədbir kosmik agentlik, şirkət və təşkilatlar arasında daha sıx əlaqələrin qurulmasına, bölgəyə kosmik texnologiyaların transferi prosesinin sürətləndirilməsinə, bu sahədə insan kapitalının inkişafına, eləcə də Azərbaycanın beynəlxalq arenada regionun kosmik mərkəzi və etibarlı tərəfdaş imicinin daha da möhkəmlənməsinə əhəmiyyətli töhfə verdi.
Azərbaycanın kosmik mövqeyi
Azərbaycan 2023-cü il “Kosmik fəaliyyət haqqında” Qanun qəbul edib və bununla da həmin addımı atmış azsaylı ölkələr sırasına daxil olub. Həmin qanun ölkədə kosmik texnologiyanın üstünlüklərinin təbliği və yayılmasına, kosmik fəaliyyətin genişləndirilməsinə şərait yaradır.
2024-cü ilin əvvəlində isə Azərbaycan kosmik sahədə daha bir uğur əldə etdi. Geostasionar orbitdə məhdud resursa sahib ölkələr arasında özünəməxsus orbital mövqeyi ilə söz sahibi oldu. “Azerspace-1” telekommunikasiya peykinin olduğu 46° şərq uzunluğu orbital mövqeyinin C və Ku tezlik diapazonları artıq Azərbaycana məxsusdur.
Əldə olunmuş uğurlar, eyni zamanda planlaşdırılan işlər sübut edir ki, Azərbaycan enerji və nəqliyyat sektorlarında olduğu kimi, kosmik sahədə də artıq regional mərkəzə çevrilib.

23 January 2024 01:40
Azerbaijan is successfully developing the national space industry. This is the country's adequate response to modern global challenges and trends, its progress towards the goal set in the Fourth Industrial Revolution.
President Ilham Aliyev expressed the goal clearly and precisely: "Azerbaijan should be a leader in the Fourth Industrial Revolution."
Among the large-scale projects implemented to ensure technological development and the formation of an innovative society in the country, the space field construction and development program has a special place.
The beginning of a new cosmic history
In 2008, the State Program "On the creation and development of the space industry in the Republic of Azerbaijan" was adopted. This was the beginning of the new space history of Azerbaijan.
In 2010, "Azerkosmos" Open Joint Stock Company was established for the purpose of launching, managing and operating satellites.
3 years later, a historic event for the country took place: in 2013, the first satellite of Azerbaijan - "Azerspace-1" telecommunication satellite - was put into orbit.
Soon, further steps were taken towards the development of the space field: in 2014, the "Azersky" remote observation of the Earth was launched, and in 2018, the "Azerspace-2" telecommunication satellite was put into orbit.
Azerbaijan became the first space country of the region, a full member of the international "space club".
Starting as a satellite operator, Azerkosmos has been operating as the Space Agency of the Republic of Azerbaijan since 2021 by the Order of President Ilham Aliyev. The institution is currently the "spokesman" of the country in the global space arena.
Support for national security, contribution to economic development
Satellites owned and managed by Azerbaijan serve the country's information security and national statehood. The implementation of space satellite projects has completely eliminated Azerbaijan's dependence on other countries in the space field. The country has turned from an importer to an exporter of services in this field.
Satellites are a source of national pride as well as a commercial project.
Azerkosmos has gained a unique position in the global and regional satellite services market by providing services to more than 200 customers from 50 countries in Europe, Africa, the Middle East, and Central Asia through telecommunication satellites and space solutions. This serves the strengthening and development of the economy of Azerbaijan.
Azerbaijan has received more than 550 million manats from the provision of telecommunication and optical satellite services. In 2023, the loan obligations of 116.6 million US dollars for the production of Azerbaijan's first telecommunication satellite "Azerspace-1" and 89.6 million US dollars for orbiting services (206.2 million US dollars in total) were fully paid.
Azerbaijan's unique and favorable geographical position, current stability and economic development have attracted the attention of global space companies. Business-purpose ground infrastructures of Italian, Japanese and Chinese companies have been installed in the country. Currently, about 20 ground stations belonging to various international companies are serving in the Main Terrestrial Satellite Management Center, Baku teleport.
The partnership of the European Union Space Program Agency with Azerkosmos in the expansion of the European Geostationary Navigation Service (EGNOS) and the work done on the placement of ground antennas in the Main Ground Satellite Control Center is a great success for the country.
"Azersky" during the war and post-war period
In addition to telecommunication satellites, the "Azersky" satellite also played an important role in protecting national security and conveying the truths of the country to the world community. Thanks to this satellite, the fires that were started in the territories of Azerbaijan under the occupation of Armenia were regularly monitored and the damage was assessed. At the same time, as a result of space monitoring of the ore deposits located in that region, the changes that occurred in the production areas were evaluated.
"Azersky" also played an important role in the victory of the Azerbaijani Army in the 44-day Patriotic War in 2020. Through this satellite, it was possible to monitor the movements of the enemy and prevent their provocations.
The capabilities of the "Azersky" satellite were widely used in determining the economic potential of our liberated territories in the post-war period.
As Mr. President Ilham Aliyev noted, "the use of satellites both during the war and after the war gave us a great advantage."
More than 400 projects were implemented using satellite images in agriculture, ecology, urban planning, cadastre and other fields within the framework of the "2019-2022 State Program for the Development of Remote Earth Observation Services through Satellites in the Republic of Azerbaijan". 137 of them were research projects. The services of the "Azersky" satellite include the preparation of a map of crop types in the country, especially in the agricultural sector, the establishment of olive and hazelnut orchards, large beekeeping farms.
it was used in the selection of suitable areas for establishment, monitoring of irrigation in cotton fields and anomalies occurring during the growing season.
For three years now, Azercosmos has been conducting space monitoring and preparing the annual "Report on the assessment of the effects of global climate changes on the Republic of Azerbaijan".
Satellites in the management of national personnel
With the launch of the "Azerspace-1" satellite, engineers in various directions in the space field, professional specialists in satellite operations were trained. The human potential of the country was formed in this field. Currently, Azerbaijan is among the few countries that manage and provide services to their satellites with their own personnel.
Today, the Research and Development Center, which is engaged in innovative creativity, operates under Azerkosmos. In order to strengthen the space ecosystem among young people, the center implements innovation, research and development-oriented projects and carries out space awareness events. Thousands of young people support the strengthening of the national space ecosystem in Azerbaijan with activities like this.
A new page in the development of the space industry
Azerbaijan has started implementing the next satellite project - "Azersky-2" satellite technology program. Within the framework of the program, it is planned to launch two Earth remote observation satellites into orbit.
One of the most important points of the project is that it is planned to build a center for the production of modern space vehicles in Azerbaijan and prepare one of the satellites in the country.
This is a great achievement and at the same time a new stage in the development of the space industry in Azerbaijan.
A view of space from Baku
One of the most important events in the history of the space industry of Azerbaijan was the 74th International Astronautical Congress held in Baku in 2023.
5,404 representatives from 132 countries participated in the Baku Congress, which combines space business, science and innovation opportunities in one concept. It was the first time in the history of the Congress that representatives from 132 countries joined the event.
For the first time, round tables with representatives from the USA and Africa were held at the Baku Congress, and also for the first time at the Baku Congress, 55 organizations became members of the International Astronautical Federation at the same time.
This prestigious and influential event held in Baku made a significant contribution to the establishment of closer relations between the space agency, companies and organizations, to the acceleration of the process of transferring space technologies to the region, to the development of human capital in this field, as well as to further strengthening the image of Azerbaijan as a space center of the region and a reliable partner in the international arena. .
Space position of Azerbaijan
Azerbaijan adopted the 2023 Law "On Space Activities" and thus became one of the few countries that took that step. That law creates conditions for the promotion and spread of the advantages of space technology and the expansion of space activities in the country.
At the beginning of 2024, Azerbaijan achieved another success in the space field. Among the countries with limited resources in the geostationary orbit, it became famous with its unique orbital position. The C and Ku frequency bands of the orbital position of 46° east longitude, where the "Azerspace-1" telecommunication satellite is located, already belong to Azerbaijan.
The achieved successes, as well as the planned works, prove that Azerbaijan has already become a regional center in the space field as well as in the energy and transport sectors.