Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinə daha bir mühüm səlahiyyət verildi
18 İyul 2024 12:38
2158 baxış
“İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa dəyişiklik edilib.
Bununla bağlı ölkə başçısı yeni Qanun imzalayıb.
Qanuna edilən dəyişikliyə əsasən Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətindən informasiya təhlükəsizliyi tələblərinə cavab verməsi barədə müsbət rəy alınmadan dövlət informasiya ehtiyatları və sistemləri vasitəsilə elektron xidmətlərin göstərilməsinə yol verilməyəcəkdir. Həmçinin elektron xidmətlər göstərən dövlət informasiya ehtiyatları və sistemləri Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti tərəfindən təhlükəsizlik meyarları üzrə monitorinq olunmalı, mühafizə olunan telekommunikasiya kanalları ilə təmin edilməli və ildə bir dəfədən az olmayaraq təhlükəsizlik üzrə audit aparılmalıdır.

Another important authority was given to the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan
18 July 2024 12:38
2157 views
The Law of the Republic of Azerbaijan "On information, informatization and information protection" was amended.
In this regard, the head of the country signed a new law.
According to the amendment to the law, it will not be allowed to provide electronic services through state information resources and systems without receiving a positive opinion from the State Service of Special Communication and Information Security of the Republic of Azerbaijan that it meets the requirements of information security. Also, state information resources and systems providing electronic services should be monitored by the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan according to security criteria, provided with protected telecommunication channels, and a security audit should be conducted no less than once a year.