Azərbaycan startapı 100 000 manatlıq mükafat qazanıb
Azərbaycanlıların qurucusu olduğu Corpowid Türkiyədə 2 milyon TL`dən (100 min manat) çox mükafat qazandı
Dünyada ən yaxşı universitet inkubasiya mərkəzi seçilən İstanbul Teknik Universiteti İTÜ Arı Teknokent tərəfindən təşkil edilmiş ənənəvi BigBang Startup Challange yarışmasında azərbaycanlıların qurucusu olduğu Corpowid Rəqəmsal Müyəssərlik Həlləri şirkəti 7,400-dən artıq startup arasından seçilərək 50 şirkətin təmsil olunduğu Böyük Finala vəsiqə qazanmışdır. Finalda Türkiyənin ən böyük holdingləri qarşısında çıxış edən şirkətin təqdim etdiyi innovativ həllər böyük maraqla qarşılanmışdır. Nəticədə ən çox dəstək alan 7-ci startup seçilən Corpowid 2 milyon Türk Lirəsindən artıq nağd pul və mükafatlar qazanmışdır. Qeyd etmək lazımdır ki, ötən il bu mötəbər müsabiqənin finalına çıxmış 40 startup 2024-cü il ərzində 392 milyon ABŞ dolları bazar dəyəri ilə 71 milyon ABŞ dolları investisiya almışdır.
Corpowid rəqəmsal müyəssərlik həlləri təqdim edən texnologiya startup şirkətidir. Hazırda dünyada 1 milyarddan çox insan üçün dünya internet resurslarının 96 %-i əlçatan deyildir. Şirkətin təqdim etdiyi süni intellektlə dəstəklənən xüsusi proqram təminatı istənilən internet saytına asanlıqla inteqrasiya olunur və saytları görmə, eşitmə, disleksiya, epilepsiya, Parkinson, koqnitiv motor xəstəlikləri və yaşa bağlı digər məhdudiyyətləri olan şəxslər üçün əlçatan edir.
Corpowid fəaliyyətinə 2024-cü ildə başlamış və artıq 5 ölkədə 100-dən artıq müştəriyə xidmət göstərməkdədir. Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi tərəfindən keçirilən nüfuzlu IDDA Awards-da İlin Kəşfi nominasiyasında qalib olmuş və Netty 2024 Milli İnternet Mükafatının Sosial Məsuliyyət və Cəmiyyət kateqoriyasını qazanmışdır.

30 December 2024 18:24
In the traditional BigBang Startup Challenge competition organized by Istanbul Technical University ITU Ari Teknokent, which was selected as the best university incubation center in the world, Corpowid Digital Accessibility Solutions, founded by Azerbaijanis, was selected from more than 7,400 startups and qualified for the Grand Final, where 50 companies were represented. The innovative solutions presented by the company, which performed in front of Turkey's largest holdings in the final, were met with great interest. As a result, Corpowid, which was selected as the 7th startup with the most support, won more than 2 million Turkish Liras in cash and prizes. It should be noted that last year, the 40 startups that reached the final of this prestigious competition received 71 million US dollars in investment with a market value of 392 million US dollars in 2024.
Corpowid is a technology startup company that provides digital accessibility solutions. Currently, 96% of the world's internet resources are inaccessible to more than 1 billion people in the world. The company's special software, supported by artificial intelligence, is easily integrated into any website and makes sites accessible to people with vision, hearing, dyslexia, epilepsy, Parkinson's, cognitive motor diseases and other age-related limitations.
Corpowid began its activities in 2024 and already serves more than 100 clients in 5 countries. It won the Discovery of the Year nomination at the prestigious IDDA Awards held by the Innovation and Digital Development Agency of the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and won the Social Responsibility and Society category of the Netty 2024 National Internet Award.