Azərbaycanda ilk dəfə kibermaarifləndirmə və fişinq simulyasiyası portalı hazırlanıb
Azərbaycanlı startapçı, “Cybersign” MMC-nin icraçı direktoru Elvin Axundov ölkədə ilk dəfə olaraq kibermaarifləndirmə və fişinq simulyasiyası portalı hazırlayıb.
Bu yaxınlarda layihəyə görə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyindən (KOBİA) “Startap” şəhadətnaməsi almış E.Axundovun verdiyi məlumata görə, indiyədək Azərbaycanda bu cür portallardan istifadə edənlər xarici ölkələrin təqdim etdiyi alternativ platformalardan faydalananlar olub. “Cybersign” MMC-nin təqdim etdiyi platforma isə azərbaycanlı mütəxəssislər tərəfindən Azərbaycan dilində hazırlanıb.
Platforma, əsasən, korporativ sektor üçün nəzərdə tutulub. Portal vasitəsilə şirkətlər öz təlimlərini keçə bilirlər: "Biz, əsasən, kibertəhlükəsizlik formatında çıxış edirik. Kibertəhlükəsizlik haqqında 24 mövzu üzrə videotəlimlər keçilir və təlimlərdən sonra işçilərin yoxlanılması, sertifikatlaşdırılması aparılır. Məlumdur ki, bu gün kiberhücumlar çoxalıb. Fişinq hücumlar meyl və ya telefon zəngi vasitəsilə edilir, insanları aldadaraq şəxsi məlumatlarını əldə edirlər. Biz onları reala bənzəyən fişinqlər formasında hazırlayırıq. Hansısa şirkətlə korporativ müqaviləmiz olduqda təlimlərdən sonra reala bənzər fişinqlər göndərib işçilərin və şirkətin kibertəhlükəsizlik indeksini ölçürük. Bu ölçməni şirkət özü həyata keçirir. Bununla onlar müəyyən edirlər ki, zəif nöqtələri haradır, kiberhücumlar olduqda işçilər özlərini necə qorumalıdırlar".
E.Axundov bildirib ki, portal vasitəsilə kibertəhlükəsizlik maarifləndirmə təlimləri ilə yanaşı, avtomatlaşdırılmış fişinq kampaniyaları aparılır, istifadəçilərin inkişafı izlənilir, işə qəbul prosesi avtomatlaşdırılır, istifadəçilər üçün reytinq sistemi yaradılır, sertifikatlaşdırma aparılır, fişinq insidentlərinə cavab verilir, təlim üçün testlər keçirilir.
Startapçı əlavə edib ki, yaxın müddətdə bu platformanın dünya ölkələrinə təqdim edilməsi və beynəlxalq platformaya çevrilməsi nəzərdə tutulur. Artıq platforma Azərbaycan, ingilis, rus dillərində hazırlanıb, qısa zaman ərzində isə onun ərəb və ispan dillərində hazırlanması nəzərdə tutulur. Platformada şirkətlərin “pentestinq” olunması, yəni ola biləcək hücumlara qarşı boşluqların aradan qaldırılması planlaşdırılır: "Dünya ölkələrinin bir çoxunda bu platformadan var. Bəzi platformalarda LMS var, amma fişinq simulyasiyası yoxdur, amma bizim platformada bunların hər ikisi var. Bizim platformada xarici platformadakılardan daha geniş təlimlər mövcuddur. Kibertəhlükəsizlik hər ölkənin öz mədəniyyətinə uyğun hazırlanır. Biz də onu ölkəmizin mədəniyyətinə uyğun hazırlamışıq və mümkün real fişinqləri nəzərə almışıq. Biz Azərbaycanda elə fişinqlər hazırlayırıq ki, onlar tam inandırırcı olsun və işçilər ona real vəziyyət kimi alışa bilsinlər. Portalımız daim yenilənir ki, müasir dövrün tələblərinə cavab verə bilsin”.

A cyber awareness and phishing simulation portal was developed for the first time in Azerbaijan
Azerbaijani start-up, executive director of "Cybersign" LLC Elvin Akhundov has developed a cyber awareness and phishing simulation portal for the first time in the country.
According to E. Akhundov, who recently received a "Startup" certificate from the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) for the project, according to the information given to "vergiler.az", those who have used such portals in Azerbaijan until now have benefited from alternative platforms provided by foreign countries. The platform presented by "Cybersign" LLC was developed by Azerbaijani specialists in the Azerbaijani language.
The platform is mainly intended for the corporate sector. Through the portal, companies can pass their training: "We mainly act in the format of cyber security. Video trainings on 24 topics about cyber security are conducted, and after the training, employees are checked and certified. It is known that today cyber attacks have increased. Phishing attacks are carried out by phone calls or are done, they trick people into obtaining their personal information. We prepare them in the form of phishing that looks like real life. When we have a corporate contract with a company, we send real-like phishing after training and measure the cyber security index of employees and the company. This measurement is carried out by the company itself. With this, they identify weak points where, how should employees protect themselves in case of cyber-attacks".
E. Akhundov said that in addition to cyber security awareness training, automated phishing campaigns are conducted through the portal, user development is monitored, the recruitment process is automated, a rating system is created for users, certification is conducted, phishing incidents are responded to, and training tests are conducted.
The startup added that in the near future it is planned to present this platform to the countries of the world and turn it into an international platform. The platform has already been developed in Azerbaijani, English, and Russian languages, and it is planned to be developed in Arabic and Spanish soon. It is planned to "pentest" companies on the platform, that is, to eliminate gaps against possible attacks: "Many countries of the world have this platform. Some platforms have LMS, but no phishing simulation, but our platform has both of them. Our platform is more extensive than foreign platforms. trainings are available. Cyber security is prepared according to the culture of each country. We have also prepared it according to the culture of our country and have taken into account the possible real phishing. We prepare such phishing in Azerbaijan that they are completely convincing and employees can get used to it as a real situation. Our portal is constantly updated so that to be able to meet the requirements of the modern era".