Azərbaycanda oyun sənayesinin inkişafına yönəlmiş ilk akselerasiya proqramı – Xsolla–İRİA Game Accelerator üçün müraciət qəbulu başlayıb. Proqram işlək prototipə (playable build/vertical slice) malik PC oyun studiyaları və inkişaf komandalarına qlobal oyun bazarına çıxış imkanı yaratmağı hədəfləyir.
Akselerasiya proqramına seçilən komandalar hər biri 5 000 ABŞ dolları məbləğində inkişaf qrantı əldə edəcəklər. Bununla yanaşı, iştirakçılar beynəlxalq oyun sənayesi ekspertləri ilə mentorluq sessiyalarına və praktiki vörkşoplara qatılacaq, layihələrinin təqdimatı üçün fərdi pitçinq hazırlığı keçəcəklər.
Proqramın əsas üstünlüklərindən biri seçilmiş komandaların ABŞ-ın San-Fransisko şəhərində keçirilən dünyanın ən böyük oyun sənayesi tədbirlərindən biri olan Game Developers Conference (GDC) çərçivəsində beynəlxalq naşirlər (publishers) və investorlar qarşısında öz layihələrini təqdim etmək imkanı qazanmasıdır.
Təşkilatçılar bildirirlər ki, proqram çərçivəsində hazırlanan oyunların intellektual mülkiyyət hüquqları (IP) tam şəkildə müəlliflərdə qalacaq.
Xsolla–İRİA Game Accelerator proqramına müraciətlərin qəbulu 17 avqust 2026-cı il tarixinədək davam edəcək.

Applications for the first game accelerator in Azerbaijan have begun
The first acceleration program aimed at the development of the gaming industry in Azerbaijan – Xsolla–IRIA Game Accelerator – has begun accepting applications. The program aims to provide access to the global gaming market for PC game studios and development teams with a workable prototype (playable build/vertical slice).
Teams selected for the acceleration program will each receive a development grant of 5,000 USD. In addition, participants will participate in mentoring sessions and practical workshops with international gaming industry experts, and will undergo individual pitching training for the presentation of their projects.
One of the main advantages of the program is that the selected teams will have the opportunity to present their projects to international publishers and investors at the Game Developers Conference (GDC), one of the world's largest gaming industry events held in San Francisco, USA.
The organizers state that the intellectual property rights (IP) of the games developed within the program will remain fully with the authors.