Azərbaycanda süni intellekt strategiyası qəbul edildi
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev süni intellektin inkişafını sürətləndirmək məqsədilə yeni “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyası”nı təsdiq edib. Bununla bağlı dövlət başçısı müvafiq Sərəncam imzalayıb.
Sənəddə süni intellekt sahəsində tədqiqatların aparılmasının təşviqi, informasiya texnologiyalarının inkişafı, infrastrukturun əlçatanlığının təmin edilməsi və kadr potensialının gücləndirilməsi əsas məqsədlər kimi müəyyən edilib.
Nazirlər Kabinetinə bir sıra tapşırıqlar verilib
Sərəncama əsasən, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti strategiyada nəzərdə tutulan tədbirlərin əlaqələndirilməsini və icrasına nəzarəti həyata keçirəcək. Bundan əlavə, Nazirlər Kabineti strategiyanın icrası ilə bağlı hər il Prezidentə hesabat təqdim edəcək.
İnformasiya təhlükəsizliyi diqqət mərkəzində olacaq
Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti dövlət qurumlarında süni intellektin tətbiq olunduğu sahələrdə informasiya təhlükəsizliyi risklərini təhlil edəcək və bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər görəcək.
Strategiyanın icrasının monitorinqi və qiymətləndirilməsi İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən həyata keçiriləcək.
Bu strategiya ölkədə süni intellekt sahəsinin inkişafına təkan verəcək və Azərbaycanı bu sahədə qabaqcıl ölkələrdən birinə çevirmək üçün vacib addımlardan biri olacaq.

Artificial intelligence strategy adopted in Azerbaijan
The President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has approved the new “Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025–2028” in order to accelerate the development of artificial intelligence. The head of state signed a relevant Order in this regard.
The document defines the promotion of research in the field of artificial intelligence, the development of information technologies, ensuring the accessibility of infrastructure and strengthening human resources as the main goals.
A number of tasks have been assigned to the Cabinet of Ministers
According to the Order, the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan will coordinate the measures envisaged in the strategy and monitor their implementation. In addition, the Cabinet of Ministers will submit an annual report to the President on the implementation of the strategy.
Information security will be in the spotlight
The State Service for Special Communications and Information Security will analyze information security risks in areas where artificial intelligence is applied in state institutions and take appropriate measures in this direction.
Monitoring and evaluation of the implementation of the strategy will be carried out by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communications.
This strategy will boost the development of artificial intelligence in the country and will be one of the important steps to turn Azerbaijan into one of the leading countries in this field.