Azərbaycanda vətəndaşlara aid bank kartlarının məlumatlarını oğurlayan şəbəkənin məlumatları ələ keçirilib
07 Mart 2024 13:42
2308 baxış
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti (ETX) tərəfindən istifadəçilərə qarşı elektron təhlükələrin qarşısının alınması və baş vermiş kiberhücumların araşdırılması istiqamətində mütəmadi olaraq tədbirlər həyata keçirilir. Qurum baş vermiş kiberhücumların mənbələrinin müəyyən edilməsi istiqamətində yerli və xarici şirkətlərlə əməkdaşlıq edir.
ETX Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin məzunlarının da üzv olduğu yerli kibertəhlükəsizlik startapı olan “Cypho” ilə birlikdə sosial şəbəkələrdə ölkənin nüfuzlu banklarının və maliyyə təşkilatlarının adından vətəndaşlara saxta lotereya, uduş vədləri verərək onların bank və şəxsi məlumatlarının ələ keçirilməsi ilə nəticələnən kiberdələduzluq hallarını araşdırıb.
Araşdırma nəticəsində son iki ay ərzində kiberdələduzlar tərəfindən ələ keçirilən 13000-ə yaxın vətəndaşa məxsus müxtəlif bankların kart məlumatlarının bazası aşkar edilib. Əldə olunmuş məlumatlar zərərçəkmiş vətəndaşların məlumatlandırılması məqsədilə aidiyyəti üzrə təqdim olunacaq.
ETX vətəndaşlardan bu cür hallara qarşı diqqətli olmağı və hər hansı qurumun həyata keçirdiyi kampaniyalarla bağlı məlumatlarla qarşılaşdıqda ilk növbədə həmin qurumla əlaqə saxlamağı və yaxud qurumun rəsmi veb-saytına daxil olaraq dəqiqləşdirməyi tövsiyə edir. Həmçinin bu hallarla qarşılaşan vətəndaşlardan “1654” qaynar xətti və ya [email protected] e-poçt ünvanı vasitəsilə Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinə məlumat vermələri xahiş olunur.

The data of the network that steals bank card data belonging to citizens in Azerbaijan has been captured
07 March 2024 13:42
2306 views
The Electronic Security Service (ESS) under the Ministry of Digital Development and Transport regularly takes measures to prevent electronic threats against users and investigate cyber-attacks. The institution cooperates with local and foreign companies in order to identify the sources of cyber attacks.
ETX, together with the local cyber security start-up "Cypho", which is also a member of the graduates of the Azerbaijan Cyber Security Center, investigated cases of cyber fraud that resulted in the capture of bank and personal information by giving fake lottery and winning promises to citizens on behalf of the country's prestigious banks and financial organizations.
As a result of the investigation, the database of card data belonging to about 13,000 citizens of various banks, which were seized by cyber fraudsters in the last two months, was discovered. The obtained information will be presented to inform the affected citizens.
ETX advises citizens to be careful about such situations and to contact that institution first if they come across information related to campaigns carried out by any institution, or to clarify by visiting the institution's official website. Also, citizens who encounter these situations are requested to report to the Electronic Security Service via the "1654" hotline or the e-mail address [email protected].