Azərbaycanın ilk rəsmi kriptovalyutası istifadəyə verilib
"Mobile Payment Solutions" MMC şirkəti (Portmanat brendi) Azərbaycanın ilk rəsmi kriptovalyutası “PortCoin”i yaratdığını açıqlayıb.
Marja.az Şirkətin məlumatına istinadən xəbər verir ki, “PortCoin” kriptovalyutası “Portmanat” onlayn ödəniş sistemi üzərindən alışı və satışı Portmant istifadəçilərinin sərəncamına verilib.
PortCoin (PTC) rəqəmsal aktivlər və blokçeyn texnologiyalarını istifadə edərək müasir maliyyə sistemlərini inkişaf etdirmək məqsədilə yaradılımışdır və bununla əlaqədar 15 yanvar 2025-ci ildə Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzində Baku Blockchain Meetup 2025 və Portcoin Kriptovalyutanın Təqdimatı keçiriləcəkdir.
"Mobile Payment Solutions" MMC Mərkəzi Bank tərəfindən 8 iyul 2024-cü il tarixində verilmiş EPT-005 saylı lisenziya əsasında xidmətlər göstərir.
PortCoin, Azərbaycan Mərkəzi Bankının “Xüsusi tənzimləmə rejimi” çərçivəsində təsdiqlənmiş blokçeyn əsaslı kripto-aktivdir. Platforma istifadəçilərə kriptovalyuta alışı, satışı, idarəsi və xarici kripto pulqabılardakı vəsaitləri rahatlıqla Azərbaycan manatına (AZN) çevrilməsi xidmətlərini təklif edir.
Xüsusiyyətlər:
1. Blokçeyn texnologiyası: Binance Smart Chain (BSC) üzərində BEP-20 standartı.
2. Sadə əməliyyatlar:
- Portmanat hesabı ilə kriptovalyutaları al, sat və AZN-ə çevir.
- Digər PTC hesabları arasında köçürmələr.
“PortCoin” kriptovalyutasının alışı və satışı üçün “Portmanat” tətbiqini yükləmək, qeydiyyatdan keçək və ASAN Sima ilə təsdiqləmək tələb olunur. Bu addımlardan sonra PTC adresi yaradılmalıdır.
PTC adresi yaratmaq üçün aşağıdakı şərtləri mütləq yerinə yetirməyiniz vacibdir:
1. SIMA ilə təsdiq: Hesabınızı Limitlər və imkanlar bölməsindən SIMA vasitəsilə təsdiq etməlisiniz.
2. İki addımlı doğrulama: Təhlükəsizlik bölməsindən Google 2 faktorlu təsdiqləmə funksiyasını aktiv etməlisiniz.

Azerbaijan's first official cryptocurrency launched
"Mobile Payment Solutions" LLC (Portmanat brand) announced the creation of the first official cryptocurrency of Azerbaijan, "PortCoin".
Marja.az reports, citing the company, that the purchase and sale of the "PortCoin" cryptocurrency through the "Portmanat" online payment system is available to Portmant users.
PortCoin (PTC) was created to develop modern financial systems using digital assets and blockchain technologies, and in this regard, Baku Blockchain Meetup 2025 and the Presentation of the Portcoin Cryptocurrency will be held at the Azerbaijan Innovation Center on January 15, 2025.
"Mobile Payment Solutions" LLC provides services under license No. EPT-005 issued by the Central Bank on July 8, 2024.
PortCoin is a blockchain-based crypto-asset approved within the framework of the "Special Regulatory Regime" of the Central Bank of Azerbaijan. The platform offers users the services of buying, selling, managing cryptocurrencies and easily converting funds from foreign crypto wallets to Azerbaijani manat (AZN).
Features:
1. Blockchain technology: BEP-20 standard on Binance Smart Chain (BSC).
2. Simple operations:
- Buy, sell and convert cryptocurrencies to AZN with your Portmanat account.
- Transfers between other PTC accounts.
To buy and sell “PortCoin” cryptocurrency, you need to download the “Portmanat” application, register and verify with ASAN Sima. After these steps, a PTC address must be created.
To create a PTC address, you must fulfill the following conditions:
1. Verification with SIMA: You must verify your account through SIMA from the Limits and capabilities section.
2. Two-step verification: You must activate the Google 2-factor authentication function from the Security section.