Azərbaycanın rəqəmsal inkişafı BMT-də diqqət mərkəzindədir
Aprelin 22 – 26-sı tarixlərində Tailandın Banqkok şəhərində BMT-nin Asiya və Sakit okean üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının (UNESCAP) 80-ci sessiyası keçirilib.
İRİA-nın sədrinin müavini Rəşad Xalıqov Sessiya çərçivəsində 22 apreldə baş tutan paralel tədbirdə “Rəqəmsallaşmanın genişlənməsi: İnnovasiyanın BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsində rolu“ mövzusunda natiq qismində çıxış edib. Agentlik rəsmisi öz çıxışında Azərbaycanın regiondakı rəqəmsal inkişafa verdiyi töhfədən bəhs edərək rəqəmsallaşmada region ölkələri ilə əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb və UNESCAP ilə bu istiqamətdə əməkdaşlığın yeni potensialın kəşfinə yol açacağından əminliyini ifadə edib.
Növbəti gün - 23 aprel tarixində əsas tədbirin plenar iclasında da iştirak edən R. Xalıqov “Asiya - Sakit okean regionunda davamlı inkişaf üçün rəqəmsal innovasiyaların tətbiqi” mövzusunda çıxış edib. O, tədbir iştirakçılarına Azərbaycanın rəqəmsal hökumət quruculuğu haqqında məlumat verərək bildirib ki, mövcud elektron hökumət portalı 400-dən çox dövlət xidmətini ölkə vətəndaşları üçün yüksək səviyyədə əlçatan edib. Agentlik rəsmisi “digital.login” sisteminin 100-dən çox dövlət və özəl sektor qurumu tərəfindən istifadə edildiyinə diqqət çəkib və bunun informasiyanın ötürülməsinin effektivliyini və səmərəliliyini artırdığını vurğulayıb. “Azərbaycanda sosial sahə, təchizat, ədliyyə, notariat, təhsil, qida təhlükəsizliyi, vergilər və digər sektorları əhatə edən çoxşaxəli rəqəmsal həllər üzrə əhəmiyyətli inkişafa nail olmuşuq. Yaradılan platformalar hər bir vətəndaşın xüsusi ehtiyaclarını nəzərə alır, şəffaflıq və dayanaqlılığı təmin edir”, - deyə Rəşad Xalıqov tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Bununla yanaşı, o, Azərbaycanın kağızsız sənəd dövriyyəsi kimi həm rəqəmsallaşmanı sürətləndirən, həm də ətraf mühitin mühafizəsinə töhfə verən layihələrindən də bəhs edib və bu xüsusda COP29-un Azərbaycanda bu il keçirilməsini ölkəmizin dayanıqlı ətraf mühitin təşviq edilməsi yolunda sadiqliyinin təzahürü olduğunu bildirib.
Qeyd edək ki, BMT-nin Asiya və Sakit okean üçün İqtisadi və Sosial Komissiyasının hər il keçirilən sessiyası regional əməkdaşlıq, iqtisadi və sosial inkişaf üçün platforma rolunu oynayır. Sessiyanın rəqəmsallaşma istiqaməti BMT-nin 2030 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün region ölkələrindən olan dövlət nümayəndələri və digər maraqlı tərəfləri bir araya gətirərək ortaq səylərin gücləndirilməsini hədəfləyir.

The 80th session of the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP) was held on April 22-26 in Bangkok, Thailand.
IRIA Deputy Chairman Rashad Khalikov spoke as a speaker on "Expansion of Digitalization: The Role of Innovation in the Implementation of the UN Sustainable Development Goals" at a parallel event held on April 22 within the framework of the Session. In his speech, the official of the agency spoke about Azerbaijan's contribution to the digital development in the region, emphasized the importance of cooperation with the countries of the region in digitization, and expressed confidence that cooperation with UNESCAP in this direction will lead to the discovery of new potential.
The next day - on April 23, R. Khalikov, who also participated in the plenary session of the main event, gave a speech on "Application of digital innovations for sustainable development in the Asia-Pacific region". He informed the participants of the event about the digital government building of Azerbaijan and said that the existing electronic government portal made more than 400 state services available to the citizens of the country at a high level. The official of the agency drew attention to the fact that the "digital.login" system is used by more than 100 public and private sector institutions and emphasized that it increases the effectiveness and efficiency of information transfer. "In Azerbaijan, we have achieved significant development in multifaceted digital solutions covering the social sphere, supply, justice, notary, education, food safety, taxes and other sectors. The created platforms take into account the special needs of every citizen, ensure transparency and sustainability," Rashad Khalikov informed the participants of the event.
Along with this, he also talked about Azerbaijan's projects, such as paperless document circulation, which both accelerate digitalization and contribute to environmental protection, and in this regard, he said that holding COP29 in Azerbaijan this year is a manifestation of our country's commitment to promoting a sustainable environment.
It should be noted that the annual session of the UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific serves as a platform for regional cooperation, economic and social development. The digitization focus of the session aims to strengthen joint efforts by bringing together state representatives and other stakeholders from the countries of the region to achieve the UN's 2030 Sustainable Development Goals.