Azərkosmos 48 ölkəyə $19,8 milyon dəyərində xidmət ixrac edib
2023-cü ilin yanvar-dekabr aylarındaAzərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (“Azərkosmos”) 19,8 milyon ABŞ dolları dəyərində telekommunikasiya xidməti ixrac etmişdir
Yeni nəsil xidmət ixracı hesab edilən peyk telekommunikasiya xidmətləri və optik peyk xidmətləri sahəsi xidmət ixracının şaxələnməsi istiqamətində mühüm rola malikdir. 2023-cü ilin yanvar-dekabr aylarında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi (Azərkosmos) tərəfindən dünyanın 48 ölkəsinə 19,8 milyon ABŞ dolları dəyərində peyk telekommunikasiya xidmətləri ixrac edilib. “Azərkosmos”un xidmət ixracından əldə etdiyi gəlir onun ümumi gəlirlərinin 78 faizini təşkil edib. 2023-cü ilin dekabr ayında isə “Azərkosmos” dünyanın 45 ölkəsinə 1,8 milyon ABŞ dolları dəyərində xidmət ixrac edib. 2023-cü ilin yanvar-dekabr ayları ərzində peyk telekommunikasiya xidmətlərinin ixracının ilk beşliyində isə 5,8 milyon ABŞ dolları ilə Birləşmiş Krallıq, 4,1 milyon ABŞ dolları ilə Lüksemburq, 1,6milyon ABŞ dolları ilə BƏƏ, 1 milyon ABŞ dolları iləAlmaniya və 724,9 min ABŞ dolları ilə Nigeriya qərarlaşıb

Azerkosmos exported $19.8 million worth of services to 48 countries
In January-December 2023, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan ("Azerkosmos") exported telecommunications services worth 19.8 million US dollars
Satellite telecommunication services and optical satellite services, which are considered new generation service exports, have an important role in diversifying service exports. In January-December 2023, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan (Azerkosmos) exported satellite telecommunication services worth 19.8 million US dollars to 48 countries of the world. Azerkosmos' income from service export made up 78 percent of its total income. In December 2023, "Azerkosmos" exported services worth 1.8 million US dollars to 45 countries of the world. The top five satellite telecommunication services exports during January-December 2023 are the United Kingdom with 5.8 million US dollars, Luxembourg with 4.1 million US dollars, the UAE with 1.6 million US dollars, Germany with 1 million US dollars and 724 Nigeria settled with 9 thousand US dollars