Azərkosmos müsabiqə elan edir: 5000 AZN Pul mükafatı!
Müsabiqənin əsas məqsədi peyk təsvirləri, o cümlədən “Azersky” peykinin arxiv təsvirlərinin Azərbaycanda istifadəsini əlçatan etmək və ölkə daxilində peyk təsvirləri ilə həyata keçirilən layihələrin inkişafını sürətləndirməkdir.
Bu ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi çərçivəsində sözügedən müsabiqənin mövzusu da iqlim dəyişikliyi və onunla mübarizədə kosmik həllərin tətbiqinə həsr olunub. Bu da öz növbəsində Azərbaycanın evsahibliyi edəcəyi COP29 tədbirinin diqqət mərkəzində olduğunu və ölkəmizdə “Yaşıl dünya” dəyərlərinin təbliğ edildiyini göstərir.
Qeyd edək ki, müsabiqəyə yaşı 18-35 arası olan tələbələr, müəllimlər, fərdi tədqiqatçılar, eləcə də elmi-tədqiqat institutları, dövlət müəssisələri və özəl sektoru təmsil edən tədqiqatçılar qatıla bilərlər.
İştirakçılar kənd təsərrüfatı, ekologiya və ətraf mühitin qorunması, quraqlıq və səhralaşmaya məruz qalmış ərazilərin monitorinqi, su ehtiyatları və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadə, şəhər planlaması, turizm marşrutlarının təyin olunması ilə bağlı ideyalarını öz elmi işlərində peyk təsvirləri sayəsində vizuallaşdırma şansı qazanacaqlar.
Müsabiqənin ilk üç qalibi müvafiq olaraq birinci yer üzrə 5000 AZN, ikinci yer üzrə 3000 AZN və üçüncü yer üzrə 1500 AZN məbləğində pul mükafatı ilə təltif olunacaq. Müsabiqədə iştirak ödənişsizdir.
Şərtlər haqqında ətraflı məlumat və qeydiyyat üçün bu linkə keçid edə bilərsiniz. Qeydiyyat 31 may tarixinədək davam edəcək.
Xatırladaq ki, 2016-cı ildən etibarən keçirilən müsabiqənin ötənilki final mərhələsinə 593 iştirakçıdan 27 nəfər keçib. Həmin müsabiqənin qalibləri Azərbaycanın meşə resurslarının dinamikasının qiymətləndirilməsi, kənd təsərrüfatı bitkilərinin vəziyyətinin öyrənilməsi, göllərin ekologiyası və dəyişmə dinamikası, neft hasilatı zamanı neftlə çirklənmiş torpaq ərazilərinin monitorinqi kimi mövzuları “Azersky” peykindən əldə edilən təsvirlər vasitəsilə tədqiq ediblər.

The main goal of the competition is to make available the use of satellite images, including archival images of the "Azersky" satellite in Azerbaijan, and to accelerate the development of projects implemented with satellite images in the country.
As part of the announcement of this year's "Year of Solidarity for the Green World" in our country, the topic of the said competition is also dedicated to the application of space solutions in the fight against climate change. This, in turn, shows that the COP29 event, which will be hosted by Azerbaijan, is in the center of attention and that the values of "Green World" are being promoted in our country.
It should be noted that students aged 18-35, teachers, individual researchers, as well as researchers representing scientific-research institutes, state enterprises and the private sector can participate in the competition.
The participants will have the chance to visualize their ideas related to agriculture, ecology and environmental protection, monitoring of areas affected by drought and desertification, efficient use of water resources and sustainable energy sources, urban planning, and determination of tourism routes in their scientific work thanks to satellite images.
The first three winners of the competition will be awarded 5000 AZN for the first place, 3000 AZN for the second place and 1500 AZN for the third place. Participation in the competition is free of charge.
You can go to this link for more information about terms and conditions and registration. Registration will continue until May 31.
It should be noted that 27 out of 593 participants passed to the last year's final stage of the competition held since 2016. The winners of that competition studied topics such as assessing the dynamics of Azerbaijan's forest resources, studying the condition of agricultural plants, the ecology and dynamics of changes in lakes, and monitoring oil-contaminated land areas during oil production using images obtained from the "Azersky" satellite.