Baykar İtaliyanın aviasiya nəhəngi Piaggio Aerospace-i satın aldı
İtaliyanın Sənaye Nazirliyi açıqlama verərək, Türkiyənin insansız hava vasitələri istehsalçısı Baykar şirkətinin İtalyan təyyarə istehsalçısı Piaggio Aerospace-i satın aldığını elan edib. Nazirlik Baykar-ın, Piaggio Aerospace-in işçilərinin və kreditorlarının hüquqlarını qorumaq və şirkətin sənaye perspektivlərini yenidən canlandırmaq üçün ən uyğun namizəd olduğunu bildirib.
Piaggio Aerospace 2018-ci ildən bəri kreditorların tələblərindən qorunmaq üçün xüsusi dövlət idarəçiliyində fəaliyyət göstərirdi. İtaliyanın Sənaye Nazirliyi Baykar-ın təklifinin, digər iki beynəlxalq namizədin təkliflərini üstələdiyini qeyd edib.
Baykar Piaggio-nun təyyarə istehsalını, texniki dəstəyini, təlim və logistika xidmətlərini, habelə motor təmiri və komponent istehsalını davam etdirmək və genişləndirmək öhdəliyi götürüb. İtaliyanın İş və Made in Italy naziri Adolfo Urso, bu razılaşmanın Piaggio Aerospace-in gələcəyini təmin etdiyini vurğulayıb:
“Altı illik gözləyişdən sonra, ölkəmiz üçün strateji əhəmiyyət daşıyan Piaggio Aerospace üçün uzunmüddətli istehsal perspektivinə sahib bir gələcək təmin edirik,” deyə Urso bildirib.
Baykar-ın bu satınalma ilə Piaggio-nun tarixi irsini qoruyaraq istehsal gücünü artıracağı və Avropa aviasiya bazarındakı təsirini genişləndirəcəyi açıqlanıb. Baykar-ın gələcək planları Piaggio-nun İtaliyadakı iş imkanlarını artırmağı da əhatə edir.
Baykar və PUA Bazarı
2023-cü ildə 1,8 milyard dollarlıq ixracatla Türkiyənin ilk 10 ixracatçısı arasına daxil olan Baykar, dünya İHA bazarının 65%-nə nəzarət edir. ABŞ-ın "Center for a New American Security" düşüncə qurumunun hesabatına görə, Baykar, ən yaxın ABŞ-lı rəqibindən üç dəfə böyükdür və təkbaşına bazarın 60%-ni təşkil edir.
Son illərdə gəlirlərinin 90%-dən çoxunu ixracatdan əldə edən Baykar, 35 ölkəyə Bayraktar TB2 və Bayraktar AKINCI SİHA-larını təhvil verib.

27 December 2024 23:33
The Italian Ministry of Industry announced in a statement that Turkish drone manufacturer Baykar has acquired Italian aircraft manufacturer Piaggio Aerospace. The ministry said Baykar is the most suitable candidate to protect the rights of Piaggio Aerospace's employees and creditors and to revive the company's industrial prospects.
Piaggio Aerospace has been operating under special state administration since 2018 to protect itself from creditors' demands. The Italian Ministry of Industry noted that Baykar's offer surpassed the offers of two other international candidates.
Baykar has committed to continuing and expanding Piaggio's aircraft production, technical support, training and logistics services, as well as engine repair and component production. Italian Minister of Industry and Made in Italy Adolfo Urso stressed that the agreement secures the future of Piaggio Aerospace:
"After six years of waiting, we are securing a long-term production future for Piaggio Aerospace, which is of strategic importance for our country," Urso said.
It was announced that Baykar will increase its production capacity and expand its influence in the European aviation market by preserving Piaggio's historical heritage with this acquisition. Baykar's future plans also include increasing Piaggio's business opportunities in Italy.
Baykar and the UAV Market
Baykar, which is among Turkey's top 10 exporters with exports of $1.8 billion in 2023, controls 65% of the world's UAV market. According to a report by the US think tank "Center for a New American Security", Baykar is three times larger than its closest US competitor and accounts for 60% of the market alone.
Baykar, which has earned more than 90% of its revenue from exports in recent years, has delivered Bayraktar TB2 and Bayraktar AKINCI UAVs to 35 countries.