29 Sentyabr 2024 16:58
Binance-ın təsisçisi və keçmiş baş direktoru Changpeng Zhao (CZ), dörd aylıq həbs cəzasını çəkdikdən sonra ABŞ nəzarətindən sərbəst buraxılıb. Cəza Binance-dəki uyğunluq çatışmazlıqları ilə bağlı idi. O, razılaşma əsasında 50 milyon dollar cərimə ödəyib və Binance CEO-su vəzifəsindən istefa verib. Həbs cəzasına baxmayaraq, Zhao böyük sərvətə sahib olaraq qalır və yeni layihəsi olan Giggle Academy-yə fokuslanmağı planlaşdırır.
Kriptovalyuta birjası Binance-ın qurucusu və keçmiş CEO-su Changpeng Zhao (CZ), cümə günü Kaliforniya həbsxanasından azad edilib. O, Binance-də uyğunluq çatışmazlıqları ilə bağlı dörd aylıq həbs cəzasını başa vurub.
Zhao ötən ilin noyabr ayında cinayətkar qruplar və terrorçular tərəfindən platformanın sui-istifadə edilməsinə səbəb olan anti-pul yuma (AML) proqramını lazımi səviyyədə saxlaya bilmədiyini etiraf edib. Nəticədə, Binance böyük maliyyə cərimələri ilə üzləşib və Zhao 50 milyon dollarlıq cərimə ödəmək barədə razılaşıb.
Keçmiş Binance rəhbəri dörd aylıq cəza alıb. O, cəzasını iyun ayında aşağı təhlükəsizlik səviyyəli həbsxanada çəkib, daha sonra isə Long Beach şəhərində yerləşən nəzarətli məntəqədə saxlanılıb. Binance, anti-pul yuma və sanksiyalarla bağlı tənzimləmələri pozmaqda ittiham olunduqdan sonra ABŞ hakimiyyəti ilə 4.3 milyard dollar məbləğində razılaşma əldə edib.
Razılaşmanın bir hissəsi olaraq, Zhao CEO vəzifəsindən istefa verib və Binance-də heç bir icraçı vəzifə tuta bilməyəcək. Bununla belə, Binance kriptovalyuta sahəsində hələ də mühüm rol oynayır. Bloomberg Wealth-ın məlumatına görə, Zhao-nun xalis sərvəti təxminən 30 milyard dollar dəyərindədir.
Hal-hazırda Binance-in rəhbərliyini Richard Teng ələ alıb. Şirkət aprel ayında ilk idarə heyətini təyin edib, lakin hələ də daimi qlobal baş qərargah qurulmayıb. Zhao yeni təşəbbüslərə, o cümlədən Giggle Academy adlı onlayn qeyri-kommersiya təhsil layihəsinə maraq göstərir və gənc sahibkarları dəstəkləmək istəyini dilə gətirib.
Sizcə, keçmiş Binance CEO-su Changpeng Zhao-nun həbsdən azad olunması və onun Giggle Academy ilə bağlı planları haqqında nə düşünürsünüz? Fikirlərinizi aşağıda şərh bölməsində paylaşın.

29 September 2024 16:58
Binance founder and former CEO Changpeng Zhao (CZ) has been released from US custody after serving a four-month prison sentence. The penalty was due to compatibility issues at Binance. Under the settlement, he paid a $50 million fine and resigned as CEO of Binance. Despite his prison sentence, Zhao remains wealthy and plans to focus on his new project, Giggle Academy.
Changpeng Zhao (CZ), founder and former CEO of cryptocurrency exchange Binance, was released from a California prison on Friday. He has completed a four-month prison sentence related to compliance deficiencies at Binance.
Zhao admitted in November last year that he failed to maintain an anti-money laundering (AML) program that allowed the platform to be abused by criminal groups and terrorists. As a result, Binance faced huge financial penalties and Zhao agreed to pay a fine of $50 million.
The former head of Binance received a four-month sentence. He served his sentence in a low-security prison in June and was later held at a detention center in Long Beach. Binance has reached a $4.3 billion settlement with US authorities after being accused of violating anti-money laundering and sanctions regulations.
As part of the settlement, Zhao has stepped down as CEO and will not hold any executive positions at Binance. However, Binance still plays an important role in the cryptocurrency space. According to Bloomberg Wealth, Zhao has a net worth of approximately $30 billion.
Currently, Binance is headed by Richard Teng. The company appointed its first board in April, but has yet to establish a permanent global headquarters. Zhao is interested in new ventures, including an online non-profit educational project called Giggle Academy, and has expressed a desire to support young entrepreneurs.
What do you think of former Binance CEO Changpeng Zhao's release from prison and his plans for Giggle Academy? Share your thoughts in the comment section below.