22 Noyabr 2023 02:31
Məhkəmə sənədlərinə görə, Binance rəhbəri Changpeng Zhao cinayət ittihamlarını etiraf edəcək və Ədliyyə Departamenti ilə 4,3 milyard dollarlıq razılaşmanın bir hissəsi olaraq şirkətin baş direktoru vəzifəsindən istefa verəcək.
Zhao və digərləri çirkli pulların yuyulmasına qarşı effektiv proqram həyata keçirməməklə Bank Sirri Aktını pozmaqda və ABŞ-ın iqtisadi sanksiyalarını qəsdən pozmaqda ittiham olunurlar.
Binance hökumətə 2,5 milyard dolları geri verməyə, həmçinin 1,8 milyard dollar cərimə ödəməyə razılaşıb.
Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyası iyun ayında Binance-nin qeyri-qanuni qiymətli kağızlar mübadiləsi apardığını və müştəri vəsaitlərini düzgün idarə etmədiyini iddia edərək şirkəti geniş bir məhkəmə iddiası ilə hədəfə almışdı. SEC tərəfindən Binance-ə qarşı irəli sürülən 13 ittihamda agentlik Binance-i milyardlarla dollar müştəri pulunu Binance-in öz vəsaitləri ilə qarışdırmaqda günahlandırdı, bu da hazırda müflis olan kriptovalyuta birjası FTX-ə qarşı irəli sürülən iddialara bənzərdir. 2017-ci ildə Çin əsilli sahibkar tərəfindən qurulan Binance, bir neçə həftə ərzində nisbətən qaranlıq bir addan kriptovalyutada əsas gücə çevrildi. Bu günə qədər Binance qlobal miqyasda dünyanın ən böyük kriptovalyuta birjası olaraq qalır və hər il milyardlarla dollarlıq ticarət həcmini emal edir.

22 November 2023 02:31
According to court documents, Binance chief Changpeng Zhao will plead guilty to criminal charges and step down as the company's CEO as part of a $4.3 billion settlement with the Department of Justice.
Zhao and the others are accused of violating the Bank Secrecy Act and willfully violating US economic sanctions by failing to implement an effective anti-money laundering program.
Binance agreed to repay $2.5 billion to the government, as well as pay a $1.8 billion fine.
The Securities and Exchange Commission targeted the company in June with a wide-ranging lawsuit alleging that Binance traded illegal securities and mismanaged customer funds. In the 13 charges brought against Binance by the SEC, the agency accused Binance of commingling billions of dollars of customer money with Binance's own funds, similar to allegations leveled against now-bankrupt cryptocurrency exchange FTX. Founded in 2017 by a Chinese-born entrepreneur, Binance has gone from a relatively obscure name to a major force in cryptocurrency in a matter of weeks. To this day, Binance remains the world's largest cryptocurrency exchange globally, processing billions of dollars in trading volume annually.