Bitcoin qiyməti 80 min dolları ötüb
Bitcoinin qiyməti tarixdə ilk dəfə 80,000 ABŞ dolları səviyyəsini keçərək ümumi bazar dəyəri 1.5 trilyon ABŞ dollarını aşdı. Bu artım Donald Trump-ın ABŞ prezident seçkilərində yenidən seçilməsindən bir neçə gün sonra baş verib.
10 noyabr tarixində aparıcı kriptovalyuta təxminən 4.50% dəyərində yüksələrək Bitstamp verilənlərinə əsasən, inflyasiya düzəlişli yeni rekord səviyyə olan 80,116 dollara çatıb. Ether (ETH), Dogecoin (DOGE) və Cardano (ADA) kimi digər altkoinlər də bu müddətdə artım göstərib.
Öz seçki kampaniyalarında Trump, ABŞ-ı kripto sahəsində lider mövqeyə gətirməyi və pro-kripto tənzimləyicilər təyin etməyi vəd etmişdi. 6 noyabrda qalib elan olunmasından sonra Bitcoin-in qiyməti 15.65% yüksəlib və fevral ayından bəri ən güclü həftəlik performansını göstərməyə doğru irəliləyir.
2024-cü ildə Bitcoin qızılı və səhm bazarını geridə qoyur
Bitcoin 2024-cü ildə təxminən 80% artışla ABŞ-dakı kriptovalyuta birja-traded fondlarına (ETF) olan güclü tələbat və Federal Ehtiyatın faiz endirimləri nəticəsində ənənəvi investisiyaları, o cümlədən səhm və qızılı geridə qoyub.
Məsələn, BlackRock Inc.-nin iShares Bitcoin Trust (IBIT) kimi Spot Bitcoin ETF-ləri BTC qiymətindəki artışda böyük rol oynayıb. Farside Investors-a görə, 8 noyabrda IBIT gündəlik 1.4 milyard dollar həcmində net daxilolma qeydə alıb. Ondan bir gün əvvəl, iShares ETF üçün ticarət həcmi rekord səviyyəyə çatıb ki, bu da Trump-ın siyasi səhnəyə dönüşünün kripto sektoruna müsbət təsirini vurğulayır.

Bitcoin price has exceeded 80 thousand dollars
The price of Bitcoin has crossed the $80,000 level for the first time in history, bringing the total market value to over $1.5 trillion. This increase occurred a few days after the re-election of Donald Trump in the US presidential elections.
On Nov. 10, the leading cryptocurrency rose nearly 4.50% to a new inflation-adjusted record high of $80,116, according to Bitstamp data. Other altcoins such as Ether (ETH), Dogecoin (DOGE) and Cardano (ADA) also showed growth during this period.
In his campaign, Trump promised to make the US a leader in crypto and appoint pro-crypto regulators. Bitcoin's price has risen 15.65% since the winner was announced on November 6, and is on track for its strongest weekly performance since February.
In 2024, Bitcoin will overtake gold and the stock market
Bitcoin is up nearly 80% in 2024, outperforming traditional investments including stocks and gold, driven by strong demand for U.S. cryptocurrency exchange-traded funds (ETFs) and interest rate cuts by the Federal Reserve.
For example, Spot Bitcoin ETFs such as BlackRock Inc.'s iShares Bitcoin Trust (IBIT) have played a major role in the rise in the price of BTC. According to Farside Investors, on November 8, IBIT recorded a daily net inflow of $1.4 billion. A day before that, trading volume for the iShares ETF reached a record high, underscoring the positive impact of Trump's return to the political scene on the crypto sector.