Bolt Azərbaycanda yeni elektromobil avtoparkını işə salır
Aparıcı mobillik platforması olan Bolt, elektromobillərin bütün Avropada paylanması üzrə ambisiyalı planı çərçivəsində yeni avtomobillər Bakı və digər şəhərlərin küçələrində əlçatan olacaq.
Bolt proqramında 20-dən çox markalı premium elektromobil, Boltun Azərbaycandakı bazasında isə 300-ə yaxın sıfır emissiya səviyyəli avtomobil təqdim ediləcək.
"Hazırda bu pilot layihədir, gələn il biz daha çox avtomobil əlavə etməyi planlaşdırırıq",- məlumatda bildirilir.
Bolt şirkətinin Azərbaycanda səfər sifarişi xidmətinin rəhbəri Naim Əzizov deyib:
"Bolt, sıfır emissiyalı avtomobillərə keçid üçün uzunmüddətli investisayalar çərçivəsində Avropa üzrə platformasına daha da çox elektromobillər əlavə etməyə səy göstərir. Bu layihənin Azərbaycanda işə salınması bu istiqamətdə mühüm addımdır. Avtoparklara yeni avtomobillər təqdim etməklə, biz regionun sıfır emissiyalı müasir nəqliyyat ehtiyacını ödəyirik. Bu pilot layihə təkcə Azərbaycanın “yaşıl” inkişaf məqsədlərini dəstəkləmir, həm də şəhər mobilliyi sahəsində ətraf mühit üçün zərərsiz həllər yaratmaq öhdəliyimizi əks etdirir. İnanırıq ki, bu səfər sifarişi xidməti tullantıları azaldaraq, daha təmiz şəhərlər yaratmağa kömək edərək ekoloji cəhətdən təmiz nəqliyyat vasitələrinə keçiddə hərəkətverici qüvvə bilər".
Bolt şirkəti uzunmüddətli perspektivdə 2040-cı ilə qədər sıfır karbon qazı emissiya edən şirkət olmağa çalışır. Platformaya elektromobillərin əlavə edilməsi bu məqsədə nail olmaq üçün çox vacib addımdır, çünki istixana qazı emissiyalarının böyük hissəsi Boltun səfər sifarişi xidmətlərindən qaynaqlanır. Bolt hazırda Avropa və Afrikanın 70-dən çox şəhərində "Green" və "Electric" kateqoriyalarında tam elektrik, hibrid və plug-in hibrid avtomobillər təklif edir.
Bolt, şəhərdə nəqliyyat vasitəsilə hərəkəti daha əlçatan, təhlükəsiz və ekoloji cəhətdən təmiz etməyi hədəfləyən multi-tətbiqdir. Boltun xidmətlərindən Avropa və Afrikanın 45 ölkəsində (500-dən çox şəhərində) 150 milyon insanın istifadə edir. Multi-tətbiqdə avtomobil xidməti sifariş vermək, karşerinq, elektrikli skuterlərin və elektrikli velosipedlərin icarəsi, həmçinin ərzaq və ərzaq məhsullarının çatdırılması kimi bir sıra xidmətlər təqdim olunur. Hazırda dünya üzrə 3,5 milyondan çox sürücü və kuryer şirkətlə əməkdaşlıq edir.
Hazırda Bolt şirkəti Azərbaycanın on altı şəhərində səfər sifarişi xidmətini həyata keçirir: Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Mingəçevir, Naxçıvan, Lənkəran, Qəbələ, Şəmkir, Şəki, Şirvan, Evlax, Quba, Masallı, Şamaxı, Cəlilabad və Qazax.

Bolt, the leading mobility platform, will have new cars available on the streets of Baku and other cities as part of its ambitious plan to distribute electric cars throughout Europe.
The information received from the company to Marja states that more than 20 brands of premium electric cars will be presented in the Bolt program, and nearly 300 zero-emission cars will be presented at Bolt's base in Azerbaijan.
"Currently this is a pilot project, next year we plan to add more cars," the information said.
Naim Azizov, head of Bolt company's travel booking service in Azerbaijan, said:
"Bolt is striving to add even more electric cars to its platform across Europe as part of long-term investments for the transition to zero-emission vehicles. The launch of this project in Azerbaijan is an important step in this direction. By introducing new vehicles to the fleet, we are meeting the region's need for modern zero-emission transportation. This pilot The project not only supports Azerbaijan's "green" development goals, but also reflects our commitment to creating environmentally friendly solutions in the field of urban mobility. ".
In the long term, Bolt strives to become a zero-carbon company by 2040. Adding electric cars to the platform is a crucial step towards achieving this goal, as the majority of greenhouse gas emissions come from Bolt's ride-hailing services. Bolt currently offers fully electric, hybrid and plug-in hybrid vehicles in the "Green" and "Electric" categories in more than 70 cities in Europe and Africa.
Bolt is a multi-app that aims to make transportation in the city more accessible, safe and environmentally friendly. Bolt's services are used by 150 million people in 45 countries (more than 500 cities) in Europe and Africa. The multi-app offers a range of services such as ordering a car service, car sharing, renting electric scooters and electric bikes, as well as food and grocery delivery. Currently, more than 3.5 million drivers and couriers cooperate with the company worldwide.