Bu il Azərbaycanda insan alverinin təbliğatı ilə məşğul olan 124 teleqram, instaqram və tiktok hesabı bağlanıb
16 May 2025 12:21
Bu il insan alverinin təbliğatı ilə məşğul olan 124 teleqram, instaqram və tiktok hesabı bağlanıb.
Tech.az xəbər verir ki, bunu Azərbaycanın İnsan Alverinə Qarşı Mübarizə üzrə Milli Koordinatoru, daxili işlər nazirinin birinci müavini, polis general-leytenantı Seyfulla Əzimov Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında 2024-cü ildə Azərbaycanda insan alverinə qarşı mübarizəyə dair məlumatı təqdim edərkən deyib.
Onun sözlərinə görə, informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə törədilmiş 44 müvafiq cinayət aşkarlanıb və cinayət işi başlanılıb:
"Eyni zamanda insan alverinin təbliğatı ilə bağlı məşğul olan 156, cari ilin ötən dövründə isə 124 teleqram, instaqram və tiktok hesabı bağlanıb".
Milli Koordinator həmçinin bildirib ki, ötən il insan alveri qurbanı olmuş 91 nəfərin hamısı Azərbaycan vətəndaşı olub:
"2024-cü ildə Kipr və Qvatemalada üç Azərbaycan vətəndaşı insan alverində təqsirləndirilərək həbs edilib. Eyni zamanda Azərbaycana readmissiya edilən şəxslərdən birinin Yunanıstanda insan alverinin qurbanı olduğu müəyyənləşib".

This year, 124 Telegram, Instagram, and TikTok accounts promoting human trafficking have been shut down.
According to Tech.az, this was announced by Seyfulla Azimov, Azerbaijan’s National Coordinator for Combating Human Trafficking and First Deputy Minister of Internal Affairs, during today’s plenary session of the Milli Majlis while presenting the 2024 national report on efforts to combat human trafficking.
According to Azimov, 44 related crimes committed using information technologies were identified, and criminal cases have been launched:
"Additionally, 156 social media accounts promoting human trafficking were shut down last year, and 124 such accounts have been taken down in the current period of this year."
The National Coordinator also noted that all 91 victims of human trafficking identified last year were Azerbaijani citizens:
"In 2024, three Azerbaijani citizens were arrested in Cyprus and Guatemala on charges of involvement in human trafficking. Also, one of the individuals readmitted to Azerbaijan was confirmed to have been a victim of human trafficking in Greece."