15 Yanvar 2024 13:38
Caucasus Ventures Azərbaycanın ilk vençur kapital fondudur. Fond 2023-cü ilin əvvəlindən fəaliyyətə başlayıb. Dövlət, özəl və fərdi şəxslərin ortaqlığı ilə qurulub.
Caucasus Ventures-in kapitalı 11.3 milyon manatdır. Fonda İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi 5 milyon manat, “PAŞA Holdinq” Şirkətlər Qrupu 5 milyon manat və fərdi sahibkarlar isə 1.3 milyon manat yatırım ediblər. Fondun “General Partner”i Məmməd Kərimdir. Caucasus Ventures yatırım bilet həcmi 50-200 min dollardır.
Fond bu vaxta qədər 15 startapa yatırım edib. Fondun yatırım etdiyi startaplar Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxstan, Gürcüstan və s ölkələrdən olan startaplardır. Caucasus Ventures əsasən Azərbaycanda ofis açmaq istəyən və ya Azərbaycana B2B satış etmək istəyən startaplara üstünlük verir.
2023-cü ildəki ümumi investisiya miqdarı 730 min dollar olduğu bildirilir.
Fond bu vaxta qədər 4 Azərbaycan startapına investisiya etsə də, digər yatırım olunan startapların təsisçiləri arasında da Azərbaycanlıları var.
Fond hazırda investisiyaları davam etdirir. Gözləntilərə görə bu ildən “Caucasus Ventures”ın kapitalı artırılacaqdır.

Caucasus Ventures has invested more than 700 thousand dollars in startups - REPORT
Caucasus Ventures is the first venture capital fund of Azerbaijan. The fund has been operating since the beginning of 2023. It was established by the partnership of the state, private and private individuals.
The capital of Caucasus Ventures is 11.3 million manats. Innovation and Digital Development Agency invested 5 million manats in the fund, "PASHA Holding" Group of Companies invested 5 million manats, and individual entrepreneurs invested 1.3 million manats. The "General Partner" of the fund is Mammad Karim. Caucasus Ventures investment ticket size is 50-200 thousand dollars.
The fund has invested in 15 startups so far. The startups invested by the fund are startups from Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Georgia and other countries. Caucasus Ventures mainly prefers startups that want to open an office in Azerbaijan or do B2B sales to Azerbaijan.
It is reported that the total amount of investment in 2023 is 730 thousand dollars.
Although the fund has invested in 4 Azerbaijani startups so far, there are Azerbaijanis among the founders of other invested startups.
The fund continues to invest. According to expectations, the capital of "Caucasus Ventures" will be increased this year.