17 Sentyabr 2025 12:24
Sem Altmanın qardaşı Cek Altman, San-Fransisko mərkəzli "Alt Capital"ın himayəsi altında süni intellekt (Sİ) startaplarına investisiya etmək üçün 275 milyon dollarlıq yeni fond təsis edib. "Alt Capital II" adını daşıyan bu fond, şirkətin 2024-cü ilin fevralında bağladığı 150 milyon dollarlıq əvvəlki fondun həcmini demək olar ki, iki qat artırır.
Yeni fond, xüsusilə mövcud korporativ proqram təminatlarını süni intellektlə yenidən qurmağa çalışan, "Series A" mərhələsində olan startaplara fokuslanacaq. Cek Altman bildirib ki, yeni fondla daha çox “Series A” raunduna rəhbərlik etməyi planlaşdırır, çünki ən çox dəyər verdiyi nöqtə məhz bu mərhələdir.
Təxminən 20 startapı portfelinə daxil etməyi hədəfləyən "Alt Capital", yeni fond üçün investisiya öhdəliklərini bir həftə içində toplayıb və bütün prosesi bir ayda tamamlayıb. "Alt Capital II" fondunun investorları arasında Miçiqan Universiteti, “TrueBridge Capital Partners” və müxtəlif digər təşkilatlar yer alır.
Fondun məhdud partnyorlarından "Cendana Capital"ın qurucusu Maykl Kim Cek Altman haqqında fikirlərini bölüşərək, "Cek qurucu dostu bir investordur. Onunla işləmək istəyən çoxlu sahibkar var; o, həm təcrübəli bir rəhbər, həm də güclü bir şəbəkəyə sahibdir" deyə bildirib.
Cek Altman süni intellekt sektorunda artan dəyərləndirmələrdən çəkinmədiyini vurğulayıb: "Bu günlərdə bir neçə yüz milyon dollarlıq dəyərləndirmələrlə investisiya edirəm. Hətta illik gəlirinin 100 qatına çatan dəyərləndirmələrdən investisiya etdiyimiz də olub. Əgər süni intellekt internet və ya bulud qədər dəyişdirici gücə sahib olarsa, bu dəyərləndirmələr gələcəkdə olduqca məqbul görünəcək".
"Alt Capital"ın əvvəlki fondu ilə investisiya etdiyi bəzi startaplar qısa müddətdə yüksək dəyərləndirmələrə çatıb. Məsələn, restoranlar üçün proqram təminatı hazırlayan "Owner.com" dəyərini 200 milyon dollardan 1 milyard dollara yüksəldib. Hüquq sahəsində Sİ həlləri təklif edən “Legora” isə “Series A” raundundan bir il sonra 675 milyon dollarlıq dəyərə çatıb.
Bununla belə, "Alt Capital"ın portfelində hələ ki heç bir çıxış (exit) reallaşmayıb. Cek Altman qarşıdakı dövr üçün ən böyük riskin rəqabət olduğunu düşünür: "Bir çox bazarda bir-birinə bənzəyən 5, 8, hətta 20 şirkət var. Tarixə baxsaq, adətən bir böyük qalib və bir ikinci olur; digərləri isə geridə qalır".

17 September 2025 12:24
Sam Altman’s brother, Jack Altman, has established a new $275 million fund under the San Francisco-based Alt Capital to invest in artificial intelligence (AI) startups. Named Alt Capital II, this fund nearly doubles the size of the company’s previous $150 million fund, which closed in February 2024.
The new fund will focus primarily on Series A startups that are working to rebuild existing corporate software using AI. Jack Altman stated that he plans to lead more Series A rounds with this fund, as he considers this stage the most valuable.
Alt Capital aims to include roughly 20 startups in its portfolio. The fund raised investment commitments within a week and completed the entire process in just one month. Investors in Alt Capital II include the University of Michigan, TrueBridge Capital Partners, and various other organizations.
Michael Kim, founder of Cendana Capital and one of the fund’s limited partners, praised Jack Altman: “Jack is a founder-friendly investor. Many entrepreneurs want to work with him; he is both an experienced leader and has a strong network.”
Altman emphasized that he is undeterred by rising valuations in the AI sector: “These days, I’m investing at valuations of several hundred million dollars. We have even invested at valuations exceeding 100 times annual revenue. If AI turns out to be as transformative as the Internet or the cloud, these valuations will seem quite reasonable in the future.”
Some startups funded by Alt Capital’s previous fund have already achieved high valuations in a short period. For example, Owner.com, a restaurant software provider, grew from a $200 million to a $1 billion valuation. Legal AI solutions provider Legora reached a $675 million valuation just one year after its Series A round.
However, Alt Capital’s portfolio has not yet had any exits. Jack Altman sees competition as the biggest risk moving forward: “In many markets, there are 5, 8, or even 20 companies that are very similar. Historically, usually one emerges as the leader and one as second; the others fall behind.”