ChatGPT-də “Layihələr” funksiyası bütün istifadəçilər üçün əlçatan edilib
OpenAI, ChatGPT çat-botunda olan Layihələr funksiyasının birgə işləmə xüsusiyyətini bütün istifadəçilərə açıqlayıb. Bu yeniliklə, ödənişsiz hesabı olanlar, eləcə də Plus və Pro abunəçiləri yaratdıqları hər hansı bir layihəni ya tamamilə ictimai edə bilər, ya da seçilmiş şəxsləri onların ChatGPT hesabının qeydə alındığı e-poçt ünvanı vasitəsilə dəvət edərək kollektiv işə qoşa bilərlər.
Layihələr, müəyyən bir tapşırıq və ya mövzu ilə bağlı bütün faylları və çat-botla olan yazışmaları bir qovluqda cəmləşdirməyə imkan verən xüsusi bir özəllikdir. Birgə istifadə rejimində layihəyə giriş icazəsi verilən hər bir iştirakçı, sənədlər əlavə edə, çat-botun bilik bazasını və fərdi təlimatlarını tamamlaya, həmçinin ona yeni sorğular göndərə bilər. Bu, komanda daxilində səmərəli əməkdaşlığı xeyli asanlaşdırır.
Layihənin sahibi dəvət edilmiş istifadəçilərə layihəni tam redaktə etmək icazəsi verə bilər və ya iştirakı yalnız çatda ünsiyyətlə məhdudlaşdıra bilər. Bütün iştirakçıların yazışmaları isə sistemdə ayrı-ayrılıqda göstərilir ki, bu da şəffaflığı artırır.
Layihələr bölməsi ChatGPT-yə 2024-cü ildə əlavə edilmişdi. 2025-ci ilin sentyabr ayından etibarən bu funksiya bütün istifadəçilər üçün pulsuz əlçatan olsa da, onları başqaları ilə paylaşmaq imkanı əvvəllər yalnız aylıq 25 dollar ödəyən Business planı abunəçilərinə məxsus idi. OpenAI-ın bu son qərarı ilə isə Layihələrin birgə istifadə imkanı artıq daha geniş istifadəçi auditoriyasına çatdırılmış oldu və platformanın komanda işi üçün dəyərini əhəmiyyətli dərəcədə yüksəltdi.

The “Projects” Feature in ChatGPT Is Now Available to All Users
OpenAI has announced that the collaborative “Projects” feature in ChatGPT is now accessible to all users. With this update, both free users and Plus/Pro subscribers can make any project either fully public or invite specific individuals to collaborate using the email address associated with their ChatGPT account.
Projects serve as a dedicated space where users can organize all files and chatbot conversations related to a particular task or topic in one folder. In collaborative mode, every invited participant can upload documents, expand the chatbot’s knowledge base and custom instructions, and submit new prompts—making teamwork significantly more efficient.
The project owner can grant invited users full editing rights or limit their participation to chat-only interactions. All participants’ messages are displayed separately within the system, enhancing transparency.
The Projects section was first introduced to ChatGPT in 2024. Although the feature became free for all users starting in September 2025, sharing projects with others was previously limited to Business plan subscribers paying $25 per month. With OpenAI’s latest update, collaborative access to Projects is now available to a much broader audience, greatly increasing the platform’s value for teamwork and productivity.