ChatGPT istifadəçiləri artıq PayPal ilə ödəniş edə biləcək
Bu tərəfdaşlıq sayəsində ChatGPT istifadəçiləri artıq PayPal vasitəsilə dərhal və asanlıqla ödənişlərini həyata keçirə biləcəklər. Bu xəbərin yayılmasından sonra PayPal-ın səhmlərinin dəyəri bazar açılana qədərki ticarətdə 13% artım göstərib.
Bu əməkdaşlıq çərçivəsində PayPal özünün qlobal ticarət şəbəkəsini də OpenAI platformasına birləşdirəcək. Bu isə o deməkdir ki, istifadəçilər birbaşa ChatGPT daxilində alış-veriş edə biləcəklər.
Bu cür "Agentik Sİ" alış-veriş alətləri onlayn pərakəndə satışda növbəti böyük dəyişiklik olaraq qəbul edilir. Çünki Süni İntellekt sistemləri müstəqil şəkildə istifadəçilər üçün məhsulları araşdıra, qiymətləri müqayisə edə və hətta satınalmaları həyata keçirə biləcək. Bu alətlər istifadəçi seçimlərini anlayaraq, büdcələr təyin edərək, rəyləri qiymətləndirərək və qiymətləri izləyərək rəqəmsal köməkçi funksiyasını yerinə yetirir.
PayPal-ın baş icraçı direktoru Aleks Kris verdiyi açıqlamada, "OpenAI ilə tərəfdaşlıq və Agentik Ticarət Protokolunun tətbiqi ilə PayPal, ortaq müştərilərimizin sadəcə bir neçə toxunuşla çatdan ödənişə keçməsinə kömək edəcək ödəniş və ticarət təcrübələrini gücləndirəcək," deyə qeyd edib.
Qeyd edək ki, PayPal şirkəti sentyabrın 30-da bitən rübün maliyyə nəticələrini də məhz bu gün açıqlayacaq.

28 October 2025 15:18
Thanks to this partnership, ChatGPT users will now be able to make instant and seamless payments through PayPal. Following the announcement, PayPal’s stock value rose by 13% in pre-market trading.
As part of this collaboration, PayPal will also integrate its global commerce network into the OpenAI platform. This means users will be able to make purchases directly within ChatGPT.
Such “Agentic AI” shopping tools are considered the next big shift in online retail, as AI systems will be able to independently research products, compare prices, and even complete purchases on behalf of users. These tools will act as digital assistants — understanding user preferences, setting budgets, evaluating reviews, and tracking prices.
PayPal CEO Alex Chriss stated, “With this partnership with OpenAI and the introduction of the Agentic Commerce Protocol, PayPal will enhance payment and commerce experiences by enabling our shared customers to move from chat to checkout with just a few taps.”
It should be noted that PayPal is also releasing its financial results for the quarter ending September 30 today.