CIA: ABŞ Ukrayna ilə kəşfiyyat məlumatlarını paylaşmağı dayandırıb
CIA-nın direktoru Con Ratcliffe ABŞ-nin Ukrayna ilə kəşfiyyat məlumatları paylaşmaq əməliyyatını dayandırdığını təsdiq edib. Bu qərar cümə günü iki ölkə arasında baş vermiş gərgin mübadilədən sonra verilmişdi. Fox kanalına verilən müsahibədə Ratcliffe bu qərarla bağlı əlavə məlumat verməsə də, Donald Trampın Ukraynaya silah göndərilməsini və kəşfiyyat məlumatlarının paylaşılmasını "dayandırmağı" tələb etdiyini bildirib.
Ratcliffe bu addımın səbəbini Trampın Zelenskinin "sülh prosesinə sadiq olub-olmaması" sualını verməsi ilə əlaqələndirdi. Bu sual iki liderin Oval Ofisdə ( Oval Ofis Ağ Evin bir hissəsidir. Oval Ofis, ABŞ Prezidentinin iş otağıdır və Ağ Evin ən məşhur otağıdır) görüşdüyü zaman ortaya çıxmışdı və görüş planlaşdırılan mina razılaşmasının imzalanmasından əvvəl yarıda kəsilmişdi. CIA direktoru bu "dayanmanın" "keçici" olduğunu düşündüyünü, amma nə vaxt sona çatacağını müəyyən etmədiyini qeyd edib.
Hazırda ABŞ-nin kəşfiyyat məlumatlarının paylaşılmamasının Ukraynanın Rusiyaya qarşı müdafiə qabiliyyətinə necə təsir edəcəyi aydın deyil.
Ukrayna 2022-ci ilin fevral ayında Rusiyanın tammiqyaslı hücumuna başladığı dövrdən etibarən ABŞ-nin kəşfiyyat məlumatlarına güvənib. Bu məlumatlar, xüsusən də Rusiyanın kibercasusluqlarına qarşı mübarizə aparmaqda və hücumları qarşısını almaqda faydalı olub. Həmçinin, Rusiya Ukraynaya qarşı dağıdıcı kibercasusluq hücumları həyata keçirib ki, bunlar qışda elektrik kəsintilərinə və Ukraynanın hərbi qüvvələri tərəfindən istifadə edilən peyk rabitəsinin pozulmasına səbəb olub.
ABŞ-nin 2022-ci ildən etibarən Ukrayna ilə diplomatik əlaqələri və əməkdaşlığı daha da möhkəmləndi. 2023-cü ildə FBI Ukrayna ilə kəşfiyyat paylaşımını vurğulayaraq Ukraynalı tərəfdaşlarına "hərəkətə keçirən kəşfiyyat" təqdim etdiklərini bildirib. Bu məlumatlar hücumları qarşısını almağa və dezinformasiyanın yayılmasına mane olmağa kömək edib.
ABŞ həmçinin, Ukraynanın hökumətinə qarşı dağıdıcı hücumlar həyata keçirən bir neçə Rusiya hökumətinə bağlı hakeri ittiham edib.

CIA: The U.S. Has Halted Intelligence Sharing with Ukraine
CIA Director John Ratcliffe has confirmed that the U.S. has paused its intelligence-sharing operations with Ukraine following a tense exchange between the two countries' leaders on Friday. In an interview with Fox, Ratcliffe did not provide further details about the decision but stated that President Trump had requested a "pause" in sending weapons and intelligence to Ukraine.
Ratcliffe linked this decision to Trump's questioning of whether Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy was "committed to the peace process." This question arose during a meeting between the two leaders in the Oval Office (the office of the U.S. President within the White House). The meeting ended abruptly before they could sign a planned mineral agreement in exchange for U.S. commitments to Ukraine’s financial security. The CIA director mentioned that he believes this "pause" will be temporary, though he did not specify when it would end.
It is currently unclear how the pause in U.S. intelligence sharing will impact Ukraine’s ability to defend itself against Russian attacks.
Since Russia's full-scale invasion of Ukraine began in February 2022, Ukraine has relied heavily on U.S. intelligence, especially to counter and prevent Russian cyberattacks. During the war, Russia has also launched destructive cyberattacks targeting Ukraine, causing power outages in the winter and disrupting satellite communications used by Ukraine's military.
Since the escalation of the war in 2022, the U.S. has strengthened its diplomatic ties and collaboration with Ukraine. In 2023, the FBI highlighted its intelligence-sharing partnership with Ukraine, noting that it provided "actionable intelligence" to help mitigate attacks and counter disinformation.
The U.S. has also indicted several Russian government-backed hackers for launching destructive cyberattacks against the Ukrainian government and beyond.