Cihazların şifrələri üçün yeni qanun qəbul edilib: Aasan şifrələr qəbul edilməyəcək
İngiltərə bütün smart cihazların minimum təhlükəsizlik standartlarına cavab verməli olduğunu bildirən yeni qanunlara uyğun olaraq “zəif parollar” istifadə edən texnoloji cihazları qadağan etməyə hazırlaşır.
Böyük Britaniyanın Elm, İnnovasiya və Texnologiya Departamenti istehlakçıları hakerlik və kiberhücumlardan qorumaq üçün yeni tədbirlərin qüvvəyə minəcəyini açıqlayıb.
Bu tədbirlərin bir hissəsi olaraq, istehsalçılardan artıq qanuni olaraq internetə qoşulan cihazları kibercinayətkarların girişindən qorumaq tələb olunacaq.
Bu o deməkdir ki, istifadəçilərdən hər hansı ümumi parolları dəyişdirmək istənilir.
Ümid edilir ki, yeni tədbirlər artan haker hücumlarına qarşı texnoloji məhsulların alınması və istifadəsində inamı təmin edəcək.
QANUNLAR DÜNYADA İLK BELƏ QANUNDUR
Bu yeni qanunlara əsasən, Britaniya istifadəçiləri texnoloji cihazlarında asanlıqla sındırılan parollar təyin edə bilməyəcəklər.
Elm və Texnologiya Naziri Conatan Berri deyib: "Gündəlik həyat getdikcə onlayn cihazlardan asılı vəziyyətə düşdükcə, internetin yaratdığı təhlükələr çoxalır. Bu gündən etibarən istehlakçılar öz ağıllı cihazlarının kibercinayətkarlardan qorunduğuna əmin olacaqlar. ilk qanunvericilik." danışdı.
Nazir Böyük Britaniyanı dünyada internetdən istifadə üçün ən təhlükəsiz yer etməkdə qərarlı olduqlarını da vurğulayıb.

A new law has been adopted for device passwords: Easy passwords will not be accepted
Britain is set to ban tech devices that use "weak passwords" under new laws that say all smart devices must meet minimum security standards.
The UK's Department for Science, Innovation and Technology has announced new measures to protect consumers from hacking and cyber-attacks.
As part of these measures, manufacturers will be required to protect devices that are already legally connected to the internet from access by cybercriminals.
This means that users are prompted to change any shared passwords.
It is hoped that the new measures will provide confidence in the purchase and use of technology products in the face of increasing hacker attacks.
THE LAWS ARE THE FIRST IN THE WORLD
Under these new laws, British users will no longer be able to set easily cracked passwords on their tech devices.
Science and Technology Minister Jonathan Berry said: "As everyday life becomes increasingly dependent on online devices, the dangers posed by the internet are multiplying. From today, consumers will have confidence that their smart devices are protected from cybercriminals. This is the first legislation." spoke.
The minister also emphasized that they are determined to make Great Britain the safest place to use the Internet in the world.