06 Fevral 2025 13:31
Çinin Dövlət Bazar Tənzimləmə İdarəsi Apple-ın App Store siyasəti ilə bağlı monitorinq başlatmağa hazırlaşır. Bloomberg-in məlumatına əsasən, təhqiqatın səbəbi App Store-un tətbiqdaxili alış-verişlərdə 30%-ə qədər komissiya alması, xarici ödəniş xidmətlərindən istifadəni məhdudlaşdırması və digər tətbiq mağazalarına qoyulan məhdudiyyətlərdir.
Son dövrlərdə ABŞ-ın Çin mallarına 10% gömrük rüsumu tətbiq etməsindən sonra Çin Google-a qarşı araşdırma başlatmışdı. İndi isə Çin hökuməti Apple-ın da fəaliyyətini araşdırmaq niyyətindədir.
İddialara görə, Apple yerli tətbiq inkişafçılarından yüksək ödənişlər alır və alternativ ödəniş üsullarına məhdudiyyətlər qoymaqla həm rəqabətə, həm də istehlakçıların maraqlarına ziyan vurur. Əgər şirkət bu siyasətində dəyişiklik etməsə, Çin rəsmi yoxlama başlada bilər.

06 February 2025 13:31
China's State Market Regulatory Administration is preparing to launch a monitoring investigation into Apple's App Store policies. According to Bloomberg, the investigation is due to App Store's commission of up to 30% on in-app purchases, restrictions on the use of foreign payment services, and limitations placed on other app stores.
After the United States imposed a 10% tariff on Chinese goods, China had already initiated an investigation into Google. Now, the Chinese government intends to examine Apple's operations as well.
According to allegations, Apple demands high payments from local app developers and imposes restrictions on alternative payment methods, thereby harming both competition and consumer interests. If the company does not alter its policies, China may launch an official investigation.