Coinbase müştərilərinin şəxsi məlumatları oğurlanıb
Kriptovalyuta nəhəngi Coinbase bu həftə sistemlərinin sındırıldığını və müştəri məlumatlarının, o cümlədən dövlət tərəfindən verilmiş şəxsiyyət vəsiqələrinin oğurlandığını təsdiqləyib.
ABŞ tənzimləyici orqanlarına təqdim olunan qanuni hesabatda bildirilib ki, hakerlər müştəri hesabları barədə məlumat əldə etdiklərini deyərək, bu məlumatları yayımlamamaq üçün şirkətdən pul tələb ediblər. Coinbase-in açıqlamasına görə, hakerlər ABŞ xaricində işləyən bir neçə podratçı və ya dəstək işçisini rüşvətləndirərək, onların sistemlərə daxil olmaq imkanlarından sui-istifadə ediblər. Şirkət həmin işçilərlə əməkdaşlığı dayandırıb.
Şirkətin verdiyi məlumata əsasən, zərərli fəaliyyət bir neçə ay əvvəl aşkarlanıb və potensial olaraq məlumatları əldə edilmiş müştərilər xəbərdar olunub. Coinbase hakerlərin tələb etdiyi 20 milyon dollarlıq fidyə ödənişini rədd edib.
Oğurlanan məlumatlara müştəri adları, poçt və elektron ünvanları, telefon nömrələri, sosial sığorta nömrələrinin son dörd rəqəmi, bank hesablarının müəyyən hissələri, habelə sürücülük vəsiqələri, pasportlar kimi şəxsiyyət sənədləri daxildir. Bundan əlavə, hesab balansları və əməliyyat tarixçələri də oğurlanıb.
Şirkət həmçinin bəzi daxili korporativ sənədlərin də oğurlandığını bildirib.
Coinbase təhlükəsizliyi gücləndirmək və ABŞ-də yeni müştəri dəstək mərkəzi yaratmaq niyyətindədir.
Şirkətin sözçüsü Natasha LaBranche bildirib ki, təsirlənmiş müştərilərin sayı 9.7 milyon aylıq aktiv istifadəçi içərisində 1%-dən azdır. Hadisənin aradan qaldırılması və müştərilərin təzminatı ilə bağlı şirkətin 180 milyon ilə 400 milyon dollar arasında xərclər gözlənilir.

Crypto giant Coinbase has confirmed that its systems were breached this week, resulting in the theft of customer data, including government-issued identity documents.
In a legal filing submitted to U.S. regulators, Coinbase revealed that hackers obtained information about customer accounts and demanded money in exchange for not releasing the stolen data. According to Coinbase, the hackers bribed several contractors or support staff working outside the United States to exploit their access to internal systems. The company has since terminated its relationship with these employees.
The malicious activity was detected several months ago, and affected customers have been notified to prevent misuse of their information. Coinbase refused to pay the hackers’ $20 million ransom demand.
Stolen data includes customer names, postal and email addresses, phone numbers, the last four digits of Social Security numbers, partial bank account details, and government-issued identity documents such as driver’s licenses and passports. Account balances and transaction histories were also compromised.
The company also reported that some internal corporate documents were stolen during the breach.
Coinbase plans to strengthen its security measures and open a new customer support center in the U.S.
Spokesperson Natasha LaBranche stated that less than 1% of the company’s 9.7 million monthly active users were affected. The company expects to incur costs between $180 million and $400 million related to incident remediation and customer reimbursements.