26 Sentyabr 2025 10:26
Bloomberg-in yazdığına görə, CoreWeave bu yeni müqavilənin OpenAI-nin "növbəti nəslin ən qabaqcıl modellərinin" təlimini təmin edəcəyini bildirib. Şirkətin baş direktoru Maykl İntreyter vurğulayıb ki, bu razılaşma CoreWeave-in ən yüksək resurs tələb edən hesablama və təlim işlərini misilsiz sürətlə təmin etmək imkanına, "dünyanın aparıcı innovatorlarının etimadını" təsdiqləyir.
CoreWeave, süni intellektin inkişafı üçün zəruri olan qabaqcıl çipləri icarəyə verən yeni nəsil bulud şirkətləri arasında öncül yer tutur. Şirkət bu sahədə, o cümlədən "Yandex N.V."nin sabiq rəhbəri Arkadi Volojun təsis etdiyi "Nebius" kimi rəqiblərlə yarışır. Bu cür şirkətlərin sayının artması və cəlb etdikləri böyük həcmdə kapital axını göstərir ki, iri texnologiya şirkətləri arasında süni intellekt infrastrukturuna tələbat yüksək olaraq qalır.
CoreWeave ilk dəfə bu ilin mart ayında OpenAI ilə 11.9 milyard dollara qədər dəyərində müqavilə imzalamışdı. Bloomberg qeyd edir ki, yeni razılaşma CoreWeave-ə biznesini şaxələndirməyə və ən böyük müştərisi olan Microsoft-dan asılılığını azaltmağa imkan verəcək. Belə ki, bu ilin iyun ayında başa çatan rüb ərzində CoreWeave-in ümumi gəlirlərinin 71%-i məhz Microsoft-un payına düşmüşdü.
Bu əməkdaşlıq xəbəri CoreWeave-in səhmlərinə də təsir edib: sentyabrın 25-də şirkətin səhmləri Nasdaq birjasında əvvəlcə 3.6% artaraq 138.22 dollara çatsa da, daha sonra artım 1.75%-ə qədər zəifləyib.

CoreWeave has signed a $6.5 billion contract with OpenAI
CoreWeave’s total contract volume with OpenAI has risen to $22.5 billion. According to Bloomberg, CoreWeave stated that the new deal will support the training of OpenAI’s “next-generation most advanced models.” CEO Michael Intrator emphasized that the agreement highlights CoreWeave’s ability to deliver the most resource-intensive computing and training tasks at unprecedented speed, confirming the “trust of the world’s leading innovators.”
CoreWeave is among the leading next-generation cloud companies that lease advanced chips essential for AI development. In this field, it competes with rivals such as Nebius, founded by former Yandex N.V. CEO Arkady Volozh. The growing number of such companies and the massive influx of capital they attract demonstrate that demand for AI infrastructure among major tech companies remains strong.
CoreWeave first signed a contract with OpenAI in March this year worth up to $11.9 billion. Bloomberg notes that the new agreement will allow CoreWeave to diversify its business and reduce its dependence on Microsoft, its largest client. In fact, during the quarter ending in June, 71% of CoreWeave’s total revenue came from Microsoft.
The announcement of this collaboration also affected CoreWeave’s stock performance: on September 25, shares initially rose 3.6% on the Nasdaq to $138.22 but later eased, closing with a gain of 1.75%.