CoreWeave Pensilvaniyada 6 milyard dollarlıq məlumat mərkəzi inşa edəcək
ABŞ-nin süni intellekt sahəsində liderliyini qorumaq məqsədilə Trampın təşəbbüsünə qoşulan NVIDIA tərəfindən dəstəklənən CoreWeave şirkəti, Pensilvaniya ştatında 6 milyard dollar dəyərində yeni süni intellekt məlumat mərkəzi tikəcəyini açıqlayıb.
Bu bəyanat şirkətin CEO-su Maykl Intrator tərəfindən Senator Deiv MakKormikin təşkil etdiyi ilk "Pensilvaniya Enerji və İnnovasiya Sammiti" çərçivəsində Trampla keçiriləcək CEO dairəvi masası görüşündə elan ediləcək.
Layihə ilkin mərhələdə 100 meqavat (MW) güc istifadə edəcək və bu göstərici gələcəkdə 300 MW-a qədər artırıla bilər. Məlumat mərkəzinin inşası zamanı təxminən 600 iş yerinin açılması, istifadəyə verildikdən sonra isə 70 daimi texniki və əməliyyat sahəsi üzrə mütəxəssisə ehtiyac olacağı gözlənilir.
CoreWeave-nin bu addımı ABŞ-nin süni intellekt infrastrukturu üçün ayrılan yüz milyardlarla dollarlıq sərmayələrə əlavə edilir. Artan enerji və hesablama gücü tələbləri fonunda Tramp administrasiyası süni intellektlə bağlı istehsal zəncirinin ölkə daxilində saxlanılmasını prioritet kimi müəyyənləşdirib.
CoreWeave-nin baş direktoru Maykl Intrator bildirib:
“Süni intellekt hesablama gücünə olan tələbat fasiləsiz olaraq artır. CoreWeave olaraq bu ehtiyacları qarşılayacaq, süni intellektə yönəlik xüsusi bulud platformamızı genişləndirir və ABŞ-nin bu sahədə liderliyini möhkəmləndiririk.”
Qeyd edək ki, bu təşəbbüs Amazon şirkətinin ötən ay Pensilvaniyada 20 milyard dollarlıq məlumat mərkəzi yatırımı elanından sonra gəlir. Həmçinin, CoreWeave bu yaxınlarda kriptovalyuta hasilatı ilə məşğul olan Core Scientific şirkətini təxminən 9 milyard dollar dəyərində müqavilə ilə almağa razılaşıb. Bu satınalma CoreWeave-nin süni intellekt sahəsində artan tələbatı ödəmək üçün enerji və infrastruktur imkanlarını genişləndirmək məqsədi daşıyır.
Reuters-in məlumatına görə, Prezident Tramp yaxın saatlarda ümumilikdə 70 milyard dollarlıq süni intellekt və enerji sahəsinə yeni sərmayə paketini elan edəcək. Bu paket CoreWeave-nin təşəbbüsü ilə birlikdə ABŞ-də rəqəmsal texnologiyalar sahəsində sürətli irəliləyişin bir hissəsi kimi qiymətləndirilir.

CoreWeave to invest $6 billion in AI data center in Pennsylvania as part of Trump’s tech push
In a bid to help maintain the United States’ leadership in the field of artificial intelligence, CoreWeave — backed by NVIDIA — has announced plans to build a new AI-focused data center in Pennsylvania worth $6 billion.
The announcement is expected to be made by the company’s CEO, Michael Intrator, during a CEO roundtable with Donald Trump at the inaugural "Pennsylvania Energy and Innovation Summit" organized by Senator Dave McCormick.
The facility will initially operate using 100 megawatts (MW) of power, with the potential to expand up to 300 MW. The project is projected to create approximately 600 jobs during construction and 70 permanent technical and operational roles upon launch.
CoreWeave’s commitment adds to the hundreds of billions of dollars being poured into AI infrastructure across the U.S. Amid rising energy and computational demands, the Trump administration has prioritized keeping the AI supply chain domestic.
Michael Intrator, CEO of CoreWeave, stated:
"The demand for AI computing power is relentless. At CoreWeave, we are scaling our AI-dedicated cloud platform to meet this demand and strengthen U.S. leadership in the sector."
This announcement follows Amazon’s recent commitment to invest $20 billion in data centers in Pennsylvania. Additionally, CoreWeave has recently agreed to acquire cryptocurrency mining company Core Scientific in a deal valued at approximately $9 billion. The acquisition aims to secure the energy and data center capacity needed to meet growing AI demands.
According to Reuters, President Trump is expected to unveil a new $70 billion investment package targeting the AI and energy sectors. This broader initiative, including CoreWeave’s plans, is seen as part of a rapid digital transformation strategy to solidify America’s technological edge.