30 Noyabr 2024 02:11
“Startap” şəhadətnaməsinin verilməsi üzrə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyində (KOBİA) yaradılmış Ekspertlər Şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda KOB subyektlərindən daxil olmuş 15 müraciətə baxılıb və onlardan 8-nə “Startap” şəhadətnaməsinin verilməsi barədə qərar qəbul edilib.
“Startap” şəhadətnaməsi almış KOB subyektləri və layihələri:
- "Navimax" MMC - GPS izləmə platforması,
- Fiziki şəxs İnqlab Rzayev - kənd təsərrüfatı məhsullarının satışı və çatdırılması üçün “Bazardan” mobil  tətbiqi;
- “Firstit” MMC - kofeşop, kafe və restoranlarda abunəlik və keşbek funksiyalı alış imkanı verən mobil tətbiq;
- “Oenva” MMC - onlayn intellektual oyun platforması;
- "EcoRide" MMC - kuryer çatdırılma xidmətinin təşkili üçün onlayn platforma;
- “Kiber Təhlükəsizlik Platforması” MMC - kibertəhlükəsizlik sahəsində praktiki bacarıqların inkişaf etdirilməsi üçün onlayn platforma;
- “E-mza” MMC - sənədlərin elektron hazırlanması, elektron imza ilə təsdiq olunması, saxlanılması və idarəedilməsi üçün onlayn platforma;
- “Mopsn” MMC - müxtəlif xidmətlərin satışı üçün mobil tətbiq.
Bununla da “Startap” şəhadətnaməsi almış KOB subyektlərinin sayı 182-yə çatıb. “Startap” şəhadətnaməsi KOB subyektlərini şəhadətnaməni aldıqları tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir.
Layihələri inkişaf mərhələsində olan mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri “Startap” şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər.

30 November 2024 02:11
The next meeting of the Expert Council established at the Small and Medium Business Development Agency (SMEDA) on the issuance of the “Startup” certificate was held. The meeting considered 15 applications from SMEs and a decision was made to issue the “Startup” certificate to 8 of them.
SME entities and projects that have received the “Startup” certificate:
​​​​​​- "Navimax" LLC - GPS tracking platform,
- Individual Inglab Rzayev - “Bazardan” mobile application for the sale and delivery of agricultural products;
- “Firstit” LLC - a mobile application that allows purchases with subscription and cashback functions in coffee shops, cafes and restaurants;
- “Oenva” LLC - an online intellectual game platform;
- "EcoRide" LLC - an online platform for organizing courier delivery services;
- “Cyber ​​Security Platform” LLC - an online platform for developing practical skills in the field of cybersecurity;
- “E-mza” LLC - an online platform for electronic preparation, approval, storage and management of documents with an electronic signature;
- “Mopsn” LLC - a mobile application for the sale of various services.
Thus, the number of SME entities that have received a “Startup” certificate has reached 182. The “Startup” certificate exempts SME entities from profit and income tax on income from innovation activities for 3 years from the date of receiving the certificate.
Micro and small business entities whose projects are in the development stage can apply to the SME Agency for a “Startup” certificate.