Discord IPO-ya hazırlaşır
Discord səhmlərinin ilkin kütləvi yerləşdirilməsi (IPO) üçün sənədləri məxfi şəkildə təqdim edib. Bildirilir ki, proseslə bağlı müzakirələr hələ də davam edir və şirkət yekunda birjaya çıxmaqdan imtina da edə bilər.
Discord nümayəndələri mümkün IPO ilə bağlı şərh verməkdən imtina edərək yalnız istifadəçi təcrübəsinə və dayanıqlı biznes qurmağa fokuslandıqlarını bildiriblər. Prosesdə adı hallanan Goldman Sachs və JPMorgan investisiya bankları da məsələni şərh etməyib.
Bloomberg hələ mart ayında Discord-un IPO məsələsini Goldman Sachs və JPMorgan ilə müzakirə etdiyini yazmışdı. Bu barədə The New York Times və Financial Times da məlumat yayıb. Financial Times-ın qeyd etdiyi kimi, Discord birjaya çıxmağı hələ 2021-ci ildə nəzərdən keçirsə də, bazarlardakı qeyri-sabitlik səbəbindən bu plandan imtina edib. 2026-cı ildə isə faiz dərəcələrinin azalması və ABŞ-da texnoloji sektora daha əlverişli siyasət fonunda şərait dəyişmiş ola bilər.
Discord 2015-ci ildə oyunçular üçün platforma kimi yaradılıb, lakin zamanla oyun auditoriyasından kənara çıxıb. Şirkətin məlumatına görə, 2025-ci ildə aylıq aktiv istifadəçi sayı 200 milyonu keçib.
Qeyd edək ki, Discord 2024-cü ilin oktyabrında Rusiyada Roskomnadzor tərəfindən “qanunvericiliyin pozulması və qanunsuz məzmunun yerləşdirilməsi” səbəbilə bloklanıb.

Discord is preparing for an IPO
Discord has secretly filed documents for an initial public offering (IPO). It is reported that discussions about the process are still ongoing and the company may ultimately refuse to go public.
Discord representatives declined to comment on a possible IPO, saying that they are focused only on user experience and building a sustainable business. Investment banks Goldman Sachs and JPMorgan, which were named in the process, also did not comment on the issue.
Bloomberg reported in March that Discord was discussing an IPO with Goldman Sachs and JPMorgan. The New York Times and Financial Times also reported on this. As the Financial Times noted, Discord considered going public as early as 2021, but abandoned this plan due to instability in the markets. In 2026, the situation may have changed against the backdrop of lower interest rates and more favorable policies for the technology sector in the United States.
Discord was founded in 2015 as a platform for gamers, but over time it has moved beyond the gaming audience. According to the company, the number of monthly active users exceeded 200 million in 2025.
It should be noted that Discord was blocked in Russia by Roskomnadzor in October 2024 for “violation of legislation and posting of illegal content.”