Waymo avtonom taksilərini Zeekr istehsal edəcək
Waymo son üç ildə Zeekr tərəfindən hazırlanan miniven tipli robotaksini sınaqdan keçirib və təkmilləşdirib. İndiyədək Zeekr RT kimi tanınan robotaksi bundan sonra Ojai adlanacaq (tələffüzü: “oh-hay”). Ad Kaliforniyada, Los-Anceles üzərində yerləşən və incəsənət mühiti ilə tanınan Ojai kəndindən götürülüb.
Waymo-nun sözçüsü Kris Bonellinin sözlərinə görə, səbəblərdən biri ABŞ ictimaiyyətinin Zeekr brendinə kifayət qədər bələd olmamasıdır. Yeni ad sərnişin təcrübəsində də əks olunacaq: avtomobil istifadəçini “Oh hi” ifadəsi və adı ilə salamlayacaq.
Waymo Zeekr (Geely Holding Group) ilə tərəfdaşlığı hələ 2021-ci ildə qurub. İlk xüsusi robotaksi konsepti 2022-ci ildə Los-Ancelesdə təqdim edilmişdi. CES 2026-da nümayiş olunan Ojai versiyasında sükan var — əvvəlki prototipdə isə yox idi.
Avtomobilin texniki göstəriciləri dəyişməyib: 13 kamera, 4 lidar, 6 radar, xarici audio sensorlar və miniatür şüşəsilənlər saxlanılıb. Yeganə vizual dəyişiklik kuzovun rəngidir — mavi çalardan gümüşü tona keçid edilib.
Ojai-nin kommersiya istifadəsinə start yaxınlaşır. Hazırda Waymo əməkdaşları və onların yaxınları San-Fransisko və Feniksdə robotaksini çağıraraq sınaqdan keçirə bilirlər — bu, ictimai istifadədən əvvəl son mərhələlərdən sayılır.
Waymo hazırda Atlanta, Ostin, Los-Anceles, Feniks və San-Fransiskoda fəaliyyət göstərir və növbəti il ərzində Denver, Las-Veqas və London daxil olmaqla ondan çox yeni şəhərdə xidmətə başlamağı planlaşdırır.

Waymo to manufacture autonomous taxis on Zeekr
Waymo has been testing and refining its minivan-style robo-taxi, developed by Chinese manufacturer Zeekr, for the past three years. The company told TechCrunch that it will get a new name before it goes into commercial use.
The robo-taxi, previously known as the Zeekr RT, will now be called the Ojai (pronounced “oh-hay”). The name is taken from the Ojai village in California, located above Los Angeles and known for its arts scene.
Waymo spokesman Chris Bonelli said one reason is that the US public is not yet familiar with the Zeekr brand. The new name will also be reflected in the passenger experience: the car will greet the user with the phrase “Oh hi” and its name.
Waymo formed a partnership with Zeekr (Geely Holding Group) back in 2021. The first dedicated robo-taxi concept was unveiled in Los Angeles in 2022. The Ojai version, shown at CES 2026, has a steering wheel — the previous prototype did not.
The car's technical specifications have not changed: 13 cameras, 4 lidars, 6 radars, external audio sensors and miniature windshield wipers have been retained. The only visual change is the body color — a change from blue to silver.
The start of commercial use of Ojai is approaching. Currently, Waymo employees and their relatives can call and test the robo-taxi in San Francisco and Phoenix — this is considered one of the final stages before public use.
Waymo currently operates in Atlanta, Austin, Los Angeles, Phoenix and San Francisco, and plans to launch the service in more than a dozen new cities over the next year, including Denver, Las Vegas and London.