DOMiNO Ventures Azərbaycan regionunda 1000-ə yaxın startapı investisiya üçün araşdırıb
Süni intellekt, oyun və Web3 mərkəzli VC fondu DOMiNO Ventures 2023-cü il üçün hesabatını dərc edirik.
DOMiNO Ventures 2023-cü ildə 11 Süni İntellekt, Oyun və Web3 startaplarına sərmayə qoyub.
DOMiNO Ventures 2023-cü ildə Türkiyə, Mərkəzi Asiya və Şərqi Avropadan Süni İntellekt, Oyun və Web3 sektorlarında 11 yeni texnoloji investisiya edərək portfelini genişləndirib. Fond Azərbaycan, Gürcüstan, Qazaxıstan və Özbəkistanı da əlavə etməklə öz fəaliyyətini 8 ölkədə genişləndirib.
DOMiNO 22 iyul tarixindən investisiyalarına başlamış və 2023-cü ildə 11 yeni startapa sərmayə qoyaraq ümumi portfel şirkət sayını 18-ə çatdırmışdır.
Komanda 8620 startapı araşdırıb, 1627 ilk görüş keçirib və 144-də dərin araşdırmalar aparıb. Skautların 47%-i Türkiyə, 34%-i Mərkəzi Asiya, 19%-i isə Şərqi Avropa və ABŞ-dandır.
DOMiNO Ventures-in açıqladığı portfel şirkətləri: Hirize, Atlas Space, njoyKidz, Artifica, Cineshort, Iftrue, Co-One, Ginoa, Cognitiwe, Gamer Arena, Lumian və Igor.
Portfel şirkətlərinin 2023-cü ildə 17,2 milyon avro vəsait topladığı açıqlanıb. 11 investisiyadan 5-i il ərzində açıqlanıb, qalan sərmayələr isə yaxın aylarda ictimaiyyətə açıqlanacaq. 11 investisiyanın sektorlar üzrə bölgüsü 6 Süni İntellekt, 2 Web3, 2 Oyun və 1 Fintech-dir.
8 ölkədə əməliyyatlar, 50-dən çox Qlobal və Yerli Tərəfdaş
Fondun genişləndirilməsi strategiyası sayəsində komanda xüsusilə Azərbaycan, Gürcüstan, Qazaxıstan və Özbəkistanda müxtəlif tədbirlərdə iştirak edib və son iki rübdə 1000-ə yaxın startapı araşdırıb.
DOMiNO komandası bildirdi ki, Mərkəzi Asiya regionu son illərdə davamlı və dəstəkləyici startap ekosisteminin yaradılmasına töhfə verərək əhəmiyyətli iqtisadi artım və texnoloji inkişafa nail olub. Onlar regiondakı imkanları ilkin mərhələlərdə ələ keçirməyə və 2024-cü ildə 5 texnoloji startapa sərmayə qoymağa sadiq olduqlarını bildiriblər.
Məqsədimiz Süni İntellekt, Web3 və Oyuna 12 texnoloji startapa investisiya qoymaqdır
DOMiNO Ventures-in İdarəedici Partnyoru Mustafa Kopuk, "2023-cü ildə 11 texnoloji startapa uğurla sərmayə qoyduq. 2024-cü ildə biz Süni İntellekt, Web3 və Oyun sektorlarına 12 yeni sərmayə qoymağı hədəfləyirik və portfel şirkətlərimizin qlobal bazarda əhəmiyyətli oyunçulara çevrilmək."
DOMiNO Ventures 2024-cü ildə qlobal investisiya strategiyası ilə yüksələn sektorlara diqqət yetirməyə və sahibkarlıq ekosisteminə töhfə verməyə davam edəcək.

DOMiNO Ventures has invested in 11 Artificial Intelligence, Gaming, and Web3 startups in 2023
DOMiNO Ventures expanded its portfolio in 2023 by making 11 new tech investments from Türkiye, Central Asia, and Eastern Europe in the Artificial Intelligence, Gaming, and Web3 sectors. The fund has expanded its operations to 8 countries by adding Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, and Uzbekistan.
DOMiNO started its investments as of July’22 and increased its total portfolio company number to 18 by investing in 11 new startups in 2023.
The team has scouted 8,620 startups, conducted 1627 first meetings, and deep-dived in 144. 47% of the scouting is from Turkey, 34% are from Central Asia, and 19% are from Eastern Europe and the US.
DOMiNO Ventures’disclosed portfolio companies: Hirize, Atlas Space, njoyKidz, Artifica, Cineshort, Iftrue, Co-One, Ginoa, Cognitiwe, Gamer Arena, Lumian, and Igor.
It is announced that the portfolio companies have raised 17.2 million EUR in funds in 2023. 5 out of the 11 investments have been announced during the year and the rest of the investments will be publicly shared in the coming months. The sectoral distribution of the 11 investments is 6 Artificial Intelligence, 2 Web3, 2 Gaming, and 1 Fintech.
Operations in 8 Countries, More Than 50 Global and Local Partners
Due to the expansion strategy of the fund, the team has participated in various events, especially in Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, and Uzbekistan, and scouted nearly 1,000 startups in the last two quarters.
The DOMiNO team stated that the Central Asia region has experienced significant economic growth and technological development in recent years, contributing to the creation of a sustainable and supportive startup ecosystem. They expressed their commitment to continue seizing opportunities in the region in the early stages and invest in 5 tech startups in 2024.
Our goal is to invest in 12 tech startups in Artificial Intelligence, Web3, and Gaming
Mustafa Kopuk, Managing Partner of DOMiNO Ventures, stated, "We successfully invested in 11 tech startups in 2023. In 2024, we aim to make 12 new investments in the sectors of Artificial Intelligence, Web3, and Gaming and strive for our portfolio companies to become significant players in the global market."
DOMiNO Ventures will continue to focus on rising sectors and contribute to the entrepreneurship ecosystem with its global investment strategy in 2024.